Undertecknandet i morgon sker på någorlunda neutral mark: Tjeckiens huvudstad Prag.

Ryssland hoppas att avtalet ska öka landets globalstrategiska inflytande.

Det begränsar Rysslands och USA:s strategiska kärnvapenarsenaler, men länderna har fortfarande så stora mängder vapen att de kan förinta världen som vi känner den många gånger om.

När Sovjetunionen imploderade i slutet av 1990-talet degraderades Ryssland till en stormakt i mängden. Nu hoppas den ryska ledningen på ett mera jämbördigt förhållande.

Det nya avtalet är egentligen en förlängning av Start 2-avtalet från 1993 vars avtalstid gick ut redan vid årsskiftet. Förhandlingarna om det nya avtalet drog ut på tiden främst beroende på att de ryska förhandlarna rad för rad slog ner på allt som kunde tolkas som att det inte var ett avtal mellan jämbördiga parter.

Sipri-forskaren Vitaly Fedchenko påpekar att ryssarna fick med en extra bilaga som ger Ryssland rätt att säga upp avtalet under vissa omständigheter.

- Om USA bygger ut sin av Moskva mycket hårt kritiserade robotsköld i Östeuropa så att den hotar Rysslands strategiska kärnvapenkapacitet så kan Ryssland dra sig ur. Man betonar att det inte är så i dag men möjligheten finns där, säger Fedchenko till TT.

Ryssland har också lyckats slippa de ömsesidiga kärnvapeninspektioner som fanns med i det gamla avtalet.

Inspektörerna hade permanent placering i respektive land. Men medan ryssarna snart gav upp och lämnade USA stannade amerikanerna kvar vid kärnvapenanläggningen Votkinsk 60 mil nordost om Moskva ända tills timmarna innan avtalet löpte ut i början av december. Den fortsatta amerikanska närvaron var under senare år ett återkommande irritationsmoment.

Men Ryssland har inte lyckats driva igenom alla sina krav och har framför allt inte förmått USA att helt avstå från robotskölden. Ryssland fruktar att en fullt utbyggd sköld skulle ge USA möjlighet att slå till med kärnvapen utan att hotas av ryska motåtgärder.