–Med socialdemokraterna i regeringen har Tyskland öppnat för den mest långtgående sociala dumpningen i hela Europa, dundrade igår den blivande partiledaren Lothar Bisky som delar på partiledarskapet med Lafontaine.

Bisky sa att Die Linke står för en ”demokratisk socialism” och varnade SPD för att hoppas på att det nya vänsterpartiet skulle bli en kopia av socialdemokraterna.

–Vi har kommit för att stanna, lovade Bisky som kommer från det före detta postkommunistiska partiet PDS, arvtagare till det gamla kommunistpartiet SED i Östtyskland.

Inför flera hundra jublande partimedlemmar krävde han att socialdemokraterna och krist- demokraterna i regeringskoalitionen kallar hem de tyska trupperna från Afghanistan och river upp beslutet att flytta pensionsåldern till 67 år, något som även många socialdemokratiska väljare sympatiserar med.

Angreppet från vänster kommer just som SPD brottas med en djup identitetskris som bottnar i att samarbetet med kristdemokraterna har suddat ut partiets lön- tagarprofil. Det bekräftas av färska opinionsmätningar där socialdemokraterna rasar med två procentenheter till bara 29 procent, medan den oslagbart populära Angela Merkel seglar i medvind och hennes kristdemokrater får 38 procent.

Fusionen mellan de två vänsterpartierna WASG och PDS bekräftades igår av en domstol i Berlin. PDS är starkt i östra Tyskland där det är näst största parti i fyra av fem delstater. Men det har åldrande partimedlemmar och stöd framför allt bland besvikna och frustrerade östtyskar. I västra Tyskland är dess inflytande försumbart.

Ännu svagare är WASG som har sina bastioner bland kritiska fackföreningsmedlemmar och små kommunistiska grupperingar i industriregionerna i Ruhrområdet och södra Tyskland – och det med bara cirka 10000 medlemmar.

Tillsammans har PDS och WASG dock en slagkraft som gör att de kan räkna med minst en tiondel av de tyska väljarna, enligt senaste mätningar 11 procent.

–Vänsterpartiet är definitivt en fara för socialdemokraterna, förklarade igår statsvetaren Peter Lösche, en av Tysklands mest kända val- och partiforskare.

–De kommer att försöka profilera sig som det sanna vänsterpartiet.

Hur hårt det kan slå visar delstatsvalet i Bremen i mitten av maj. SPD rasade till knappt 37 procent och gjorde sitt näst sämst val någonsin – och det i en traditionell socialdemokratisk högborg – medan en lista av WASG och PDS fick 8,4 procent och första gången ryckte in i ett delstatsparlament.

Vad socialdemokraterna nu befarar är att de ska bli klämda mellan den framgångsrika Angela Merkel och en ettrig vänsteropposition som inte behöver ta regeringsansvar. Allt medan de själva måste försvara skattesänkningar för näringslivet, hårdare regler i a-kassan och höjda avgifter i vården.

Vore det inte för Lafontaine skulle SPD-ledningen troligen försöka samarbeta och sedan sluka Die Linke. Men Lafontaine är ett rött skynke sedan han 1999 överraskande gav upp posten som finansminister och parti- ledare för SPD efter en strid med Gerhard Schröder.

Men inte heller Lafontaine är beredd att sträcka ut handen – många tror att han snarare drömmer om att förödmjuka och krossa SPD.