”Upprorsmakare” som överlämnat sig till myndigheter i Lhasa visades upp på Kina-kontrollerad TV.
I en lång artikel publicerad i de flesta stora kinesiska tidningar på söndagen slås fast att ”Dalai lama-klicken” oundvikligen kommer att misslyckas med sin plan på tibetansk självständighet.
”Det spelar ingen roll om Dalai lama och hans anhängare döljer sig under en förklädnad av 'fred' och 'ickevåld', deras sabotagehandlingar är dömda att misslyckas”, står det i artikeln.
I ett försök att övertyga läsarna om att Dalai lamas bedyranden om icke-våld är ”lögner från början till slut” beskrivs 50 år av våldsamheter.
Statliga nyhetsbyrån Nya Kina uppger att lugnet långsamt är på väg att återvända i områden som utsattes för våldsamma demonstrationer när protesterna i Tibets huvudstad Lhasa spred sig till andra delar av Kina. I Ngawa, ett område med tibetansk befolkning i provinsen Sichuan som för en vecka sedan var hårt drabbat av oroligheterna, var hälften av affärerna öppna på lördagen, skrev nyhetsbyrån.
Tidningarna kritiserade västliga medier och anklagade dem för att publicera vinklade och partiska uppgifter om vad som hänt de senaste tio dagarna.
Tiotusentals kinesiska internetanvändare har via nätet ventilerat sin ilska över vad de anser vara orättvis rapportering, enligt Nya Kina.
”Webbarna säger att CNN och andra västliga medier medvetet har struntat i huliganernas grymhet och därmed avslöjat hyckleriet i den 'objektivitet och saklighet' som de stoltserar med.”
Fler artikar om oroligheterna i Tibet:
- 23 mar 2008 Ny attack mot ”Dalai lama-klicken”
- 22 mar 2008 Kina trotsar maningar till dialog
- 21 mar 2008 Pelosi uttalar stöd till Tibet
- 20 mar 2008 Kina stärker nyhetsgreppet om Tibet
- 19 mar 2008 Exilregering vädjar om stöd
- 19 mar 2008 Dalai lama hotar att avgå
- 19 mar 2008 OS-facklan till Tibet som planerat
- 20 mar 2008 Bush till Peking som planerat
- 18 mar 2008 Reinfeldt ändrar inte Kina-resa
- 17 mar 2008 Tibetanska protester sprider sig till västra Kina
- 17 mar 2008 Svårt bojkotta så stor ekonomi
- 18 mar 2008 19 tibetaner ihjälskjutna
- 17 mar 2008 Ingen OS-bojkott för europeisk idrott
- Ledarbloggen Nu ska vi skruva upp volymen för Tibet
- 17 mar 2008 Bilder på Tibetuppror blockeras i Kina
- 17 mar 2008 Tibetaner i exil









