Det främlingsfientliga partiet Fremskrittspartiet (FRP) avvisar att de skulle ha någon likhet med Behring Breivik.

– Jag ser inga sådana beröringspunkter. Vi tar avstånd från allt han säger och står för, säger partiets ledare, Siv Jensen, till nyhetsbyrån NTB.

Nu tycker hon att det snarare är tid för att sörja än att diskutera, men tillägger att hon har mer att säga i debatten i ett senare skede. Hon vill inte heller kommentera sina egna uttalanden om en ”smygande islamisering” av Norge.

Precis som Sverigedemokraterna har FRP varit ordentligt omdiskuterat sedan fredagens dåd. I söndags gjorde Siv Jensen många upprörda med ett uttalande om att hopkopplingen mellan hennes parti och Anders Behring Breivik är lika illa som dåden i sig.

– Jag tycker det som har hänt är avskyvärt men jag tycker att det är lika avskyvärt att vissa medier försöker att koppla samman mannens illdåd och Fremskrittspartiet, sade hon då till norska NRK.

Senare samma dag fick hon efter kraftfull kritik ta tillbaka sitt uttalande. Hon menar att svaret provocerades fram av en fråga från en svensk journalist på tidningen Expo.

– Om någon uppfattar det som fel så beklagar jag.

Inför den kommande valkampanjen säger Siv Jensen att både FRP och övriga partier kommer att behöva lägga tid på att hitta rätt ton.