3 700 personer har deltagit i rapporten, som ska utreda vad som skedde under terrorangreppen 22 juli 2011 och hur samhället kan skyddas mot framtida angrepp.
Polisinsatsen väntas få kritik, men norska polisförundet PF:s ordförande Arne Johannessen hoppas att enskilda syndabockar inte pekas ut.
- Det är inget tvivel att många inom polisen upplever att det varit mycket orättvis kritik, säger han.
Arne Johannessen säger att det är väldigt spänt inom kåren inför kommissionens rapport. Den kaotiska insatsen på Utöya har fått skarp kritik tidigare. Johannessen säger att poliser är vana att ta kritik.
- Men många upplever att det varit tufft eftersom alla gjorde en maximal insats, de gjorde allt de kunde den dagen, och många följande dagar.
Det är enligt honom uppenbart att ingen kunde vara förberedd på attentatens omfattning.
- Ingen kunde föreställa sig när de gick till arbetet på förmiddagen den 22 juli vad de skulle möta i slutet av dagen.
Han säger att norsk polis inte är dimensionerad för att klara den här typen av katastrof.
- Det får bli en viktig politisk debatt efteråt, vilken nivå den norska polisens beredskap ska ligga på.
I Polisförbundets dialog med kommissionen har Arne Johannessen lyft fram behovet av bättre utrustning och bättre träning vid tungt beväpnade insatser.
- Jag förväntar mig en öppen, kritisk genomgång av alla sidor, både polisens och alla andras insats den 22 juli. Men jag hoppas också att det är en rapport som kan ge en del signaler och viktiga lärdomar inför framtiden, som blir en del av utvecklingen för norsk polis.
Själv tycker han att den viktigaste frågan är varför inte Behring Breivik upptäcktes tidigare, att han kunde planera sina attacker under flera år.
Rapporten kommer att vara på flera hundra sidor, uppger kommissionen. Exakt hur stor den blir är än så länge hemligt. Men trots omfattningen kan den bli en besvikelse för vissa.
- Jag har stor tilltro att det blir en väldigt bra produkt. Men att alla får sina svar är jag inte så säker på. Det är inte säkert att det går att få alla svar. Men Norge kan känna sig trygg med att allt som kan analyseras är analyserat, säger Arne Johannessen.
Terrorforskaren Magnus Ranstorp vid svenska Försvarshögskolan säger att det är viktigt att rapporten inte fastnar i att bara se vad som hände den 22 juli, utan att den också blickar framåt.
- Det är lätt att fångas upp av det som skett och det som inte fungerade. Men hälften av rapporten borde handla om hur man kan förbättra samordningen, säger han.
Ranstorp tror att enskilda individer kommer att pekas ut i rapporten.
- Det kan vara lätt att lockas att bara se vilka system som felat. Det handlar också om individerna i systemet, hur man prioriterat innan och hur väl förberedd man var på detta.










