Idag avkunnades domen mot de två norrmännen som greps i början av maj misstänkta för att ha skjutit ihjäl sin chaufför i Kongo.

Strax efter klockan fyra på eftermiddagen meddelade domstolen att båda döms till döden, rapporterar norska webbsajten VG nett direkt från domstolsförhandlingen.

28-årige Tjostolv Moland och 27-årige Joshua French dömdes 8 september av en militärdomstol i Kisangani till döden för mord, väpnat rån och spioneri. Själva hävdar de att de är oskyldiga och att de var på plats i Kongo för att göra affärer.

Männen har hävdat att chauffören skjutits ihjäl av en rånare som angrep deras bil.

Nu finner domstolen att det var 28-åringen som sköt och dödade chauffören men att 27-åringen är medskyldig till brottet, som man anser var planerat.

De har beskrivit sin resa i Kongo som ”ett sommarlov i historiskt landskap”. Med sig tillbaka från staden Kisangina skulle de också ha bakgrundsinformation för att kunna starta ett event-företag tillsammans med ett engelskt företag som arrangerar ”extremresor för rika”.

Kongolesiska myndigheter har hävdat att Moland och French arbetade på uppdrag av det norska försvaret – något som Norge bestämt dementerat.

Enligt VG menar domstolen att det är bevisat att Tjoslov Moland var spion och att båda männen jobbade åt den norska staten, därför hävdar domaren att Norge borde ta ansvar för dem genom att betala skadestånd till Kongo.

I en kommentar till VG säger Joshua French att han är överraskad över att domstolen ”inte klarar av att sansa sig”

Han aviserar nu ett överklagande av domen och hoppas att fallet tas upp i högre instans i huvudstaden Kinshasa.

Rättens ordförande säger att männen kan ansöka om benådning.