Yeonpyeong ligger nära den hårt bevakade gränsen mellan Nord- och Sydkorea. På ön bor runt 1 300 personer.

Det var tidigt på tisdagsmorgonen svensk tid som ön träffades av artillerield från Nordkorea. Attacken föregicks av en militärövning som Sydkorea genomförde på ön. I övningarna ingick ”testskjutning” av någon form av vapen. Dessa ska dock ha avlossats västerut, inte norrut mot Nordkorea, enligt Sydkoreanska militären.

Nordkorea bombarderade ön med mer än 200 granater och 60 till 70 hus ska stå i brand, rapporterar den Sydkoreanska tv-stationen YTN.

Två sydkoreanska militärer ska ha dödats i attacken och 14 skadats. Minst två civila ska även ha skadats. Nu hotar Nordkorea med nya attacker om Sydkorea överskrider sjögränsen mot landet ”med ens 0,001 millimeter”, enligt Sky News.

Sydkorea ska ha besvarat elden och sköt tillbaka minst 80 granater enligt den Sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap. Flera F-16 attackplan ska ha skickats upp i luften.

På tv-bilder ser man hur det brinner och svart rök kommer från flera platser på ön. När granatregnet började rapporteras Yeonpyeong-borna ha tagit skydd i bunkrar på ön. Kommunikationerna försvåras av att strömförsörjningen brutits i området.

Bränderna efter beskjutningen av Yeonpyeong sprider sig och rasar bortom kontroll, uppger vittnen på ön enligt Reuters.

Flera öbor ska ha börjats evakuerats.

Eldattacken inträffade bara några dagar efter att Nordkorea ska ha visat upp en ny fabrik för urananrikning. Enligt en rapport ska anläggningen ha ”hundratals centrifuger” samt ett ”ultramodernt kontrollrum och byggts efter 2009.

Attacken har skapat en politisk kris i Sydkorea. President Lee Myung-Bak har kallat sina närmaste medarbetare till krismöte i en bunker under presidentpalatset Cheongwadae, även känt som Blå huset, i Seoul. Presidenten säger att det viktigaste är att förhindra att eldattacken ska eskalera till en större konflikt, enligt Sky News.

Attacken från Nordkorea kan vara en reaktion på att Sydkorea just nu genomför en massiv militärövning i Gula havet, en av Sydkoreas tre årliga stora militärövningar där över 70 000 soldater deltar.

– Nordkorea skickade ett meddelande till Seoul där de fördömde militärövningen tidigare under dagen, säger regeringens stalespersonen Cheong Wa Dae till nyhetsbyrån Yonhap.

Gränsen vid Yeonpyeong har aldrig erkänts inte av Nordkorea. Det var FN som drog upp gränsen mellan Nord- och Sydkorea efter kriget mellan länderna 1950-1953.

Kina, Nordkoreas mäktigaste vän i världen, uttrycker oro över händelseutvecklingen. Båda sidor borde ”göra mer för att bidra till freden”, säger UD-talesmannen Hong Lei enligt medier i Peking.

De senaste åren har flera strider förekommit vid gränsen. Läget har varit spänt sedan en Sydkoreansk korvett sänktes i Gula havet av en torped och alla 46 i besättningen drunknade.

Nordkorea anklagades för att ligga bakom den attacken, vilket styret i Pyongyang bestämt har förnekat och hävdar istället via nyhetsbyrån KCNA att det var Sydkorea som inledde dagens skottväxling.

Både Ryssland och USA fördömer attacken, enligt AFP. Den ryske utrikesministern Sergej Lavrov manade parterna att försöka mildra den spända situationen som uppkommit. Vita huset sade att man står i nära förbindelse med den sydkoreanska regeringen och försäkrade sitt engagemang i landets försvar samt stabiliteten på den koreanska halvön.

En amerikansk talesman sade till Reuters att USA:s militär håller situationen under noggrann uppsyn, men att inga trupper var inblandade. USA har 28 000 man i Sydkorea, som också befinner sig under USA:s så kallade kärnvapenparaply, efter det att amerikanska kärnvapen förflyttades ur landet för 20 år sedan.