Nordkoreas ledare, Kim Jong Il, har inför det nya påbudet själv klippt håret för att föregå med gott exempel. Långt hår på män betecknas som både ohygieniskt och antisocialistiskt i Nordkorea, uppger nyhetsbyrån AP.

Män ska därför bära socialistfrisyrer, och långhåriga män anklagas för att blint följa västerländska ideal. Enligt regimen hindrar långt hår flödet av syre i hjärnan, och gör alltså de långhåriga dummare. Någon förklaring till varför kvinnor fortfarande tillåts att ha långt hår ges inte, skriver den skotska tidningen The Scotsman.

En av männen som blev uthängd i statlig tv med namn och adress för att han hade hår som gick ner över öronen är Ko Gwan Hyun. ”Vi kan inte låta bli att ifrågasätta den här kamratens kulturella smak. Han är oförmögen att skämmas över sin frisyr.” sade tv-stationen till bilderna av Hyun.

Enligt the Scotsman är den statliga kampanjen mot långt hår en del i regimens försök att hindra västerländsk kultur att spridas i landet. Många nordkoreaner kommer i kontakt med den växande kapitalistiska kulturen i Kina när de är där för att skaffa mat.

Äldre män med flint får för regimen ha längre hår för att dölja skalligheten.