–Luftvärnskanoner behöver vi inte från omvärlden, men däremot helikoptrar. Det säger Abed al-Hafiz Ghoga i en intervju med SvD:s utsända i Benghazi. Ghoga är vice ordförande för det Nationella råd som leder upproret mot Gaddafi och som Italien, Qatar och Frankrike har erkänt som Libyens lagliga regering.
Medan rådets ordförande Mustafa Abdeljalil mestadels befinner sig i hemstaden Al-Bayda får Ghoga representera motståndet mot Gaddafi inför omvärlden.
Abed al-Hafiz Ghoga är den förste att välkomna Natos FN-stödda insats för att skydda civila och upprätthålla flygförbudszonen över Libyen.
Men han döljer inte sin besvikelse över att Natoflyget inte kunnat göra mer för att skydda de civila i Misrata. Staden, som är rebellernas sista fäste i västra Libyen, har enligt det interimistiska styret i Benghazi varit belägrad av Gaddafitrupper i 41 dagar.
–Jag vill inte påstå att Nato skulle ha misslyckats med att skydda civila i Misrata, men inledningsvis tvekade Nato. Men den här veckan agerar de kraftfullare. Nato måste fortsätta flygbombningarna mot Gaddafis ställningar, säger Ghoga.
Att höra ett folk i arabvärlden tala så varmt om Nato kommer som en överraskning.
–Nato beskyddar våra civila. Nato har gett våra civila i Benghazi trygghet. Det värdesätter vi verkligen, säger Ghoga.
Nationella rådet i Benghazi vill dock inte se några marktrupper från Nato i sitt land.
Abed al-Hafiz Ghoga vill inte kritisera Sveriges beslut att delta i Natoinsatsen med förbehållet att de svenska Gripenplanen bara får delta i spaning men inte bomba mål på marken annat än i självförsvar.
Argumentationen att svenskarna inte vill fälla några bomber av risken för civila ska komma till skada håller inte i hans ögon.
–Det blir många fler civila dödsoffer om vi inte stoppar Gaddafi, säger han.
Det interimistiska styret i Benghazi säger sig ha bevis på att ryskbyggda trupptransportplan från Algeriets flygvapen ska ha flugit in legosoldater till Libyen i början av det folkliga uppror som inleddes den 17 februari.
Samtidigt säger andra libyska källor i Benghazi till SvD att rebellerna ska ha lyckats föra in förstärkning och förnödenheter till Misrata. Uppgifterna kan inte bekräftas av oberoende källor. Men civila som evakuerats från Misrata de senaste dagarna vittnar om att rebellstyrkorna har ett brett folkligt stöd i staden.









