Hur skulle du beskriva läget i förhandlingarna just nu?
– Det är väldigt spänt och ovisst, tiden rinner iväg. Knäckfrågorna går långsamt, de frågor man pratade mycket om på förhand som utsläppsmålen och finansiering är inte längre i fokus. I stället är det frågan om klyftan mellan i- och u-länderna som blivit central.
Kan du ge några exempel på problemen?
– Det finns en stor misstroendekris. G77-länderna menar att förslaget ska komma från klimatmötets arbetsgrupper och inte ur en egen process. Då kommer den danska ordföranden och säger att det danska ordförandeskapet kommer att lägga fram ett förslag inom kort. På fredag klockan 15 ska regeringscheferna träffas och då är det meningen att man ska kunna landa i ett avtal. Har man inte löst de grundläggande frågorna om förtroende och hur man ska hantera avtalsspåren till på fredag blir det svårt.
Hur sannolikt är det att man landar i en avgörande kompromiss?
– Det är ovisst, men allt kan fortfarande hända. Det närmaste dygnet blir dramatiskt.
Idag kom beskedet att den danska miljöministern Hedegaard byts ut som mötets ordförande och att statsminister Lars Lökke Rasmussen tar över. Hur ska man tolka det?
– Inte alls, det var planerat så det ska man inte fästa stor vikt vid.
Arrangemanget har ju kantats av stora problem med långa köer och problem med ackreditering. Hur ser situationen ut idag?
– I dag har det varit stökigt framför allt utanför centret med demonstrationer. I går var köerna lite kortare än tidigare men det kan också bero på att flera av dem som tidigare ackrediterats inte får komma in. Det har väckt stark kritik här nere att man stängt ute vissa miljögrupper.
Läs fler artiklar om konferensen
Foto: Pawel Kopczynski/Reuters
Klimatmötet 7-18 december:
SvD har inget utgivaransvar för det som skrivs i detta twitterflöde.
Tipsa andra
Läs fler artiklar om klimathotet
- LJUDBILDSPEL | Se Yvonne Åsells bilder från Vietnam och lyssna på de intervjuade människorna
- 6/12 Klimathotet vardag i Vietnam
- Vietnam lockas av ny kärnkraft
- Så påverkas Vietnam
- Utsläpp per invånare
- 7/12-09 Världens länder samlas på klimatmöte
- EU erbjuder miljarder i klimathjälp
- United Nations Climate Change Conference - Copenhagen (officiell webbplats)
Läs mer
Utrikes | Mest lästa
- Fejkad tv-show chockar Frankrike
- "Vredens dag" i Ryssland
- USA-Demokrat: "Vi har rösterna"
- Missnöjet med Putin jäser öppet
- Jättedemonstration för Berlusconi
- Sandstorm drabbar Peking
- Malcom X mördare snart fri
- Påven ber om ursäkt för övergrepp på barn
- Journalister varnas för rasrapport
- Kaos vid flygstrejken uteblev











































