En palestinsk kvinna håller upp en lapp med texten Bojkotta Israels apartheidregim under en demonstration i Genève.
Anja Niedringhaus/AP
Även Tyskland meddelade sent igår kväll att man bojkottar FN-mötet, och FN:s människorättskommissarie Navi Pillay säger sig vara ”chockad och djupt besviken” över bojkotterna. FN-konferensens slutdeklaration har förhandlats in i det sista för att undvika fiasko, bland annat har texten krympts från 60 sidor till 17 sidor och många kontroversiella element har slopats. Bland annat nämns inte längre Mellanöstern-konflikten, och kraven på kompensation för slavhandel har slopats. Men trots ansträngningarna riskerar FN-mötet att bli ett debacle.
Istället för att fokusera på att motarbeta rasism i världen har FN-konferensen förenklat uttryckt kidnappats av länder med egna agendor, framförallt muslimska länders strävan att angripa Israel. Det har varnats för att FN-mötet kan bli ett forum för antisemitism. Så finns exempelvis formuleringar i slutdeklarationen som kopplar utländsk ockupation – som de israeliska bosättningarna på Västbanken – till rasism.
Det har inte varit enda stötestenen. Muslimska länder har velat få med förbud mot ”förtal av religioner” i mötets slutkommuniké, vilket ses som ett sätt tysta kritik mot islam och inskränka yttrandefriheten. Kritiker menar att auktoritära stater vill använda FN som täckmantel för att begränsa yttrandefriheten, en strategi som inte bör legitimeras genom att demokratiska länder deltar i mötet.
- Konferensen är alltför viktig för att missbrukas för politiska utspel och attacker mot västvärlden, sade Nederländernas utrikesminister Maxime Verhagen på söndagen.
Vid förra FN-konferensen om rasism 2001 fanns liknande problem. Då lämnade USA och Israel mötet i protest mot ett utkast till slutdeklaration där Israel kritiserades, och sionism likställdes med rasism. I sluttexten slopades dock kritiken mot Israel.
Men spänningarna finns kvar. USA bekräftade i lördags att de bojkottar FN-konferensen, i likhet med Australien, Kanada, Israel, Italien och Nederländerna. Flera EU-länder har varit osäkra in i det sista, och någon gemensam EU-linje tycks inte finnas. Sverige har meddelat man inte medverkar på ministernivå, ”en markering”, enligt integrationsminister Nyamko Sabuni.
Sverige deltar dock med en delegation på tjänstemannanivå, vilket vissa anser sänder motstridiga signaler. Men utrikesminister Carl Bildt skriver på sin blogg att ”vi blir kvar i processen för att värna de framgångar vi haft”, exempelvis att muslimska länder släppt förbudet mot religionskritik, även om formuleringar om ”provokation av religionshat” finns kvar.
- Därmed är dock inte allt ur världen. Det finns fortfarande risker för att våra framgångar rullas tillbaka – och det finns en oro för hur själva mötet kommer att gestalta sig, skriver Carl Bildt.
Många länder befarar en upprepning av händelserna 2001, då det även blev gatuprotester mot Israel och judarna. Denna oro förstärks av att Irans president Mahmoud Ahmadinejad, som tidigare förnekat Förintelsen samt velat utplåna Israel, deltar i konferensen. Han ska tala inför mötet samt ge en presskonferens under FN-mötets första dag som ironiskt nog infaller på Hitlers födelsedag.
- Irans president planerar att närvara på plats och till och med tala. Vi misstänker att det kommer att bli liknande kalabalik som i Durban, säger integrationsminister Nyamko Sabuni till TT.
Australiens utrikesminister Stephen Smith är ännu hårdare i sitt omdöme.
- Vi är inte övertygade om att konferensen inte återigen utnyttjas som en plattform att vädra attackerande åsikter, inklusive antisemitiska åsikter, sade Smith på söndagen.
Men FN:s människorättskommissarie Navi Pillay uppmanade i elfte timmen länder att delta i konferensen.
- Våra antirasistiska mål har inte uppnåtts. Liv står på spel. Framtiden och hoppet för oräkneliga offer för rasism ligger i era händer. Konferensen handlar inte bara om slutdeklarationen, sade Pillay vid en presskonferens i Genève på fredagskvällen.















