Palestiniern Mahmoud al-Mabhouh från Gaza är en av grundarna av Hamas militära gren. Han beskrivs som en tänkbar koppling mellan Iran, Hamas och Hizbollah och anklagas för inblandning i vapenhandel.

När polisen i Dubai i måndags presenterade sina spår i utredningen av mordet pekades elva misstänkta personer ut med namn och bilder, samtliga européer. Sex britter, tre irländare, en tysk och en fransman finns på bilder från övervakningskameror och är nu efterlysta.

De elva i mordpatrullen gick professionellt tillväga. Några checkade in på samma lyxhotell nära den internationella flygplatsen i Dubai där Mahmoud al-Mabhouh bodde i rum 230. De hade peruker och förklädnader, en av dem var en kvinna med stor solhatt och andra turistattribut. Det finns till och med övervakningsbilder där de misstänkta åker hiss tillsammans med mannen.

På kvällen den 20 januari tog sig fyra personer in i hans hotellrum och väntade där tills han dök upp. Först morgonen därpå hittades Mahmoud al-Mabhouh kvävd till döds av en kudde i sitt rum, ett mord som enligt utredarna gick på tio minuter. Men när kroppen hittades hade mordpatrullen redan försvunnit till olika destinationer i Asien, Europa och Sydafrika.

Men de elva personer som nu pekas ut som efterlysta hävdar att passnumren måste vara stulna och att bilderna föreställer helt andra personer.

31-årige Melvyn Mildiner, med dubbelt israeliskt och brittiskt medborgarskap och bosatt i Israel, säger till Jerusalem Post att han är upprörd över att hans identitet blivit stulen.

– Först och främst, fotot är inte jag. Flera andra detaljer är felaktiga, och födelsedatum är fel. Jag har aldrig varit i Dubai, säger Melvyn Mildiner.

Ytterligare tre personer med samma namn som de utpekade är bosatta i Israel men har europeiska pass. Misstankarna och utpekandet beskrivs som skrämmande av flera av de elva personerna, som nyhetsbyrån AP och andra medier talat med.

Både Hamas och anhöriga till Mahmoud al-Mabhouh är övertygade om att det är den israeliska säkerhetstjänsten Mossad som ligger bakom mordet.

– Inga andra än Israel ville mörda honom, säger brodern Fayek som bor i Gazas flyktingläger Jabaliyya till AP.

al-Mabhouh var en av dem som kidnappade och dödade två israeliska soldater 1989, och har på senare tid pekats ut av Israel som en av dem som är inblandad i smugglingen av raketer till Gaza.

Men det finns ytterligare trådar som komplicerar mordfallet. Två palestinier är också misstänkta för inblandning och ska ha tagit sig till Jordanien efter mordet. De har nu utlämnats därifrån och finns i förvar hos polisen i Dubai. Enligt Hamas-företrädare är de båda männen knutna till rivaliserande palestinska Fatah, men källor på Västbanken hävdar istället att männen tillhör Hamas.

En före detta högt uppsatt Mossad-tjänsteman, Rami Igra, säger till israeliska arméradion att han tycker att mordet ”inte verkar vara tillräckligt professionellt för att vara en israelisk operation”. Ett exempel på det, menade han, är att mördarna låtit sig fångas på bild på övervakningskamerorna.

Rami Igra hävdade istället att al Mabhouh hade många fiender inom den palestinska gruppen, skriver AP.

Men stämmer hans resonemang tycks de palestinska fienderna i så fall ha fått rejäl hjälp av andra, som skickligt lyckats kapa europeisk/israeliska identiteter.

Israel förnekade på onsdagen all inblandning i mordet.