- Jag kommer att åka till Egypten och jag har förstått att en del personer där vågar sig på att hetsa mot Zimbabwe, sade presidenten vid ett valmöte.

Trycket ökade in i det sista på Zimbabwes president Robert Mugabe att ställa in fredagens presidentval. Sydafrikas förre president Nelson Mandela och USA:s president George W Bush var bland dem som ställde sig bakom kravet.

Men inga påtryckningar tycktes kunna förmå Mugaberegimen att ändra sig.

På torsdagen gick det, enligt Sveriges ambassadör i Harare Sten Rylander, rykten om att folk skulle tvingas att rösta på den enda kandidaten som finns i presidentvalet: Robert Mugabe.

- Man ska stoppa ett finger i en bläckburk. De som inte har det röda bläcket på sitt finger kommer att straffas för att de inte röstar. Folk är rädda, de känner sig nästan tvungna att gå och rösta, säger Rylander.

Södra Afrikas samarbetsorganisation SADC har försökt förmå Mugabe att slopa valet och i stället inleda förhandlingar med oppositionspartiet MDC om att bilda samlingsregering. Sydafrikas Nelson Mandela sade också i onsdags att valet skulle sakna legitimitet på grund av våldet i Zimbabwe. USA:s president Bush sällar sig till kritikerna och sade på torsdagen att valet ”framstår som en bluff”. I ett uttalande krävde även EU:s ordförandeland Slovenien att valet skjuts upp.

Trots den internationella protestkören meddelade Zimbabwes valkommission i onsdags att valet ska genomföras som planerat.

Sten Rylander tror att Mugabe genom en vinst i valet vill komma i ett starkare läge inför de förhandlingar som många tror ska komma efter valet.

Men helt opåverkad av de internationella påtryckningarna tror inte Sten Rylander att Mugabe är.

- Regeringen måste inse att den isoleras och tappar mycket mark internationellt, att den måste hitta en lösning på den här konflikten och förhoppningsvis också reducera våldet och se till att de humanitära behoven omhändertas.