Det var, enligt uppgifter till SvD, på tisdagsmorgonen som ledande företrädare för regeringspartiet Zanu-PF räckte ut en hand till Tsvangirais parti MDC med förslag att börja förhandla. MDC hade kallat till presskonferens i går, men den inställdes för att inte störa överläggningarna.

Oppositionskällor sade i går kväll till BBC att man nästan nått fram till en lösning som innebär att Robert Mugabe avgår. Enligt källorna väntade Mugabe hålla ett tal till nationen men inget sades om när.

Förhandlingarna ska bland annat handla om vad som ska hända med president Robert Mugabe, och om huruvida han kan få rättslig immunitet.

Det är känt att Mugabe är rädd för att bli åtalad för massakrerna i provinsen Matabeleland under början av 1980-talet. Det har han medgett för exempelvis Nigerias förre president Olusegun Obasanjo, som försökte medla under en period. I dessa massakrer dödades minst 15 000 när Mugabe lät militären och deras nordkoreanska instruktörer slå ned missnöje bland ndebelefolket i söder.

Från regeringar över hela världen kom i går uppmaningar till Zimbabwe om att omedelbart offentliggöra valresultaten i sin helhet. Valkommissionen fortsatte dock att långsamt portionera ut resultat och enbart från parlamentsvalet, alltid noga med att välja valkretsar så att ingen sida ska se ut att ha ledningen. I går hade hälften av valkretsarna i‑parlamentsvalet redovisats. Med nuvarande takt blir inte valet klart förrän i slutet av veckan.

Det faktum att resultatet presenteras på detta utdragna vis kan ses som en indikation på att Mugabe förlorat valet. Annars skulle siffrorna ha släppts långt tidigare. Nu försöker man vinna tid för att antingen förfalska resultatet eller att förhandla om en mjuklandning för den styrande och ofta korrupta eliten.

Så länge man lyckas försena valutgången kan Zanu-PF trycka på. Mugabe och hans män kan exempelvis hota med att offentliggöra vilka resultat som helst, falska eller inte, eftersom valkommissionens ord ändå gäller enligt lag. Eventuella protester kan bara gå via domstol, vilket tar åratal. Zimbabwiska domstolar har ännu inte tagit upp oppositionens överklaganden från valen 2002 och 2005.

– Vi kommer inte att gå via domstolarna igen, har MDC:s talesman Tendai Biti förklarat.

Ledaren för Panafrikanska parlamentets observatörsgrupp, Marwick Khumalo, har från ledande personer inom Zanu-PF fått veta att partiet överväger att erkänna sig besegrat.

– Jag talade med några toppar i‑det styrande partiet och de är oroade över möjligheten att det blir vaktombyte, sade han i sydafrikansk radio.

– Zanu-PF är en sådan institution i zimbabwiernas liv så det är inte lätt för någon i det styrande partiets sfär att acceptera att man kanske blivit besegrad.

Anonyma källor inom Zanu-PF som citerades av nyhetsbyråer i går sade att det blir en andra omgång av presidentvalet eftersom ingen får över 50 procent. Källorna angav att Tsvangirai nått 48 procent mot Mugabes 43 och Simba Makonis 9.

Det stämmer ganska väl med uppgifter från den oberoende Zimbabwe Election Support Network, ZESN, som skickade ut 8 000 observatörer vid valet i lördags. De hämtar sina uppgifter från de resultat som anslogs på alla vallokaler. ZESN uppger att Morgan Tsvangirai vunnit presidentvalet med 49 procent, medan Mugabe fick 42 och Simba Makoni 9 procent.

Officiellt är Zanu-PF dock fortfarande segervisst. Enligt partiets informationschef Nathan Shamuyarira satt Mugabe i går och skrev sitt segertal.

– Jag står i kontakt med honom och han är i toppform, Han vet, och vi vet, att han kommer att vinna.