Ännu en fotomodell har dött av undernäring. Det är den 18-åriga
Eliana Ramos som i veckan hittades död i sitt sovrum i det hus som hon delade med sin farmor i Uruguays huvudstad Montevideo, skriver brittiska tidningar.
Enligt lokala medier drabbades modellen, precis som sin yngre syster Luisel, av en hjärtattack till följd av en längre tids undernäring.
- Den preliminära diagnosen är att hon dog till följd av undernäring, säger en poliskälla till tidningen Daily Telegraph.
Även flera av systrarna Ramos modellkollegor har intygat att systrarna led av ätstörningar, uppger nyhetsbyrån AP.
Det var i höstas som lillasystern Luisel Ramos avled efter att hon slutat att äta i förberedelse för en stor modevisning. Dödsfallet ledde till en debatt och krav på självsanering i modebranschen.
Tre månader senare fick debatten ny fart när den brasilianska modellen Ana Carolina Reston dog efter en längre tids anorexi. När hon avled vägde hon bara 40 kilo.
Men frågan är vilka konsekvenser debatten egentligen har fått. Modebranschen i både Storbritannien och USA fortsätter att få hård kritik för att enbart införa luddiga riktlinjer istället för ordentliga regler.
Men det finns de länder som tagit krafttag i kampen mot undernäring och anorexi på catwalken. Modeveckan i Madrid har till exempel förbjudit modeller med ett bmi under 18. Även flera av de stora modehusen i Milano har kommit överens om liknande riktlinjer.
Modell dog av undernäring - precis som sin syster
Publicerad: 16 februari 2007, 07.51. Senast ändrad: 27 september 2007, 12.51
Ännu en modell har dött av undernäring. 18-åriga Eliana Ramos hittades död i veckan, bara månader efter att hennes lillasyster, även hon modell, avlidit av undernäring.
Mer på SvD.se
Foto: ola henriksson
Man död i t-baneolycka
Tappade föremål på spåret. En man dog på eftermiddagen efter att ha blivit påkörd på t-centralen.
Foto: scanpix arkiv
Intensiv debatt om köttklistret
Över 200 kommentarer. Många läsare reagerar, kommenterar och debatterar artikeln om köttklistret.
”DO sårar vårt rättsmedvetande”
BRÄNNPUNKT | Att vägra handslag är inte straffbart – men i vårt samhälle en av de värsta skymfer.
Ville inte skaka hand – får rätt i domstol. Arbetsförmedlingen fälls för diskriminering.
STUPADE SVENSKARNA I AFGHANISTAN
Foto: Henrik Eskilsson / FS18 / Försvarsmakten / SCANPIX Kod 10520
Sverige förstärker truppen
Google utmanar Facebook och Twitter
Internetgiganten Google lanserar nu Google Buzz i ett försök att ta upp konkurrensen med sociala medier som Facebook och Twitter. Tjänsten integreras i Gmail och ska bli möjlig att nå från mobiler. (TT) 0
Foto: Gunnar Lundmark/Svd
Tumult på gymnasium
Nationaldemokrater anordnade bokbord på Stockholmsskola. Tumultartat slagsmål bröt ut.



































