Foto: REUTERS
24 banker, 35 affärer, 22 bilar, 12 hem, 63 soptunnor och 7 busshållplatser. Det är summeringen av vad som bränts av uppretade demonstranter enbart i Aten under söndagen, uppger den statliga brandkåren. Sett till hela Grekland är det bara en bråkdel av förstörelsen som följt protesterna och krossade rutor, vandaliserade väggar och skador orsakade av stenar och glasflaskor är inte medräknade.
Ilskan flammade upp i lördags kväll. I centrala Aten, närmare bestämt i Exarhia, ett område med många barer och klubbar, var folk ute och firade helg när en polisbil dök upp. Historierna om vad som hände sedan är inte helt klarlagda, men polisernas blotta existens tycks ha retat upp ett gäng ungdomar, som började skandera slagord och kasta ölflaskor.
– Polisen ses som en symbol för maktmissbruk och för det rådande etablerade samhället och som man attackerar när man får en chans, säger Håkan Malmqvist, Sveriges ambassadör i Aten.
Poliserna reagerade med att stiga ur sin bil och den ene av dem avlossade tre skott med sitt tjänstevapen. Ett av skotten genomborrade en 15-årig pojkes bröst. Andreas Grigoropoulos dog på platsen och hans död har utlöst en närmast nationell vrede. Den fick folk att gå man ur huse och protestera, tusentals fredligt, andra mindre fredligt. Kaos och förstörelse har kantat flera områden i Aten sedan lördagsnatten och protesterna har också spridit sig till andra delar av Grekland och till och med så långt som till Berlin och London, där sympatisörer med ungdomarna anordnat egna protester.
– Idag fick jag veta att man har stängt av vissa gator för att det är nya demonstrationer utlysta, säger Håkan Malmqvist, som också berättar att bråken är begränsade till vissa kvarter i huvudstaden.
– Där har det handlat om utbrända bilar, de har satt eld på soptunnor, slängt skräp, tunnor och stolar, och de krossat skyltfönster, berättar Malmqvist för SvD.
På onsdag är en generalstrejk utlyst sedan länge.
– Det har inte med det här att göra egentligen, det är fackförbunden som har utlyst strejk mot politiska reformer. Risken är att den tas över, att anarkister tar över och infiltrerar demonstrationen.
Många grekiska lärare inledde en tredagarsstrejk redan på måndagen. Universiteten i bland annat Aten och Thessaloniki skulle hålla stängt i minst två dagar och idag kommer grundskolorna i landet att vara stängda till följd av det tragiska dödsfallet.
– Demonstrationer är vanliga i Grekland, det är kultur här. Varje vecka under ett par timmar, en dag eller ett dygn pågår någon demonstration i olika politiska syften, säger Håkan Malmqvist.
– Sen finns det också ganska mycket sammanstötningar mellan polis, studenter och anarkister i vissa områden.
Polisen som sköt pojken sitter häktad misstänkt och åtalad för mord. Hans kollega är åtalad för medhjälp till mord.
Den självutnämnda anarkiströrelsen i Grekland har delvis rötter från motståndsgruppen till militärdiktaturen under 1967-74. Mest består rörelsen av ungdomar som står för allmänna antikapitalistiska principer och är emot hela det statliga etablissemanget. Det finns också en lång historia av fientlighet gentemot polisen, skriver AP.
Premiärminister Kostas Karamanlis har bett om ursäkt till Andreas Grigoropoulos föräldrar och lovat att utreda saken grundligt. Han varnar dock upprorsmakare för att fortsätta hota säkerheten i landet.
– Alla farliga och oacceptabla händelser som inträffat på grund av känslorna som den tragiska incidenten väckt kan inte och kommer inte att tolereras. Staten kommer att skydda samhället, sa Karamanlis i grekisk tv igår.
Senast en ung demonstrant dödades av polisen var 1985. Det orsakade otaliga veckor av upprorsstämning och protester.
Hittills har runt 30 civila och 37 poliser skadats i kravallerna.




Oroligheterna fortsätter




