- Jag visste att det var fel, för vem skulle göra något sådant i ett amerikanskt fängelse, sade England inför en militärdomstol och erkände sig skyldig på sju av nio punkter hon åtalats för.
- Jag hade ett val, men jag gjorde det mina vänner ville att jag skulle göra.
Åklagaren strök två åtalspunkter men domstolen i Texas kan ändå döma England till elva års fängelse. En militärjury utses under tisdagen för att besluta om straffet.

England, som var menig soldat i Irak, sade att hon motvilligt deltog i fotograferingen, pressad av sin dåvarande pojkvän Charles Graner och en annan soldat.
I en serie bilder tagna 2003 poserar hon med en naken fånge i ett koppel, står vid en pyramid av nakna fångar och pekar på en av de nakna männens könsorgan medan hon ler och röker en cigarett.

- De sade åt mig att peka på hans könsorgan. Jag vägrade först och sade aldrig i livet, men de insisterade, sade hon och syftade på Graner och Ivan Frederick som båda sitter i fängelse för sina roller i skandalen.
Tillfrågad om Graners skäl till att stapla upp fångarna i en hög svarade hon:
- Det var mer eller mindre för att roa sig.
Om bilden där hon håller en fånge kopplad sade hon att Graner tyckte att det skulle verka mer förnedrande om en liten kvinna som hon höll i kopplet.

Juryn ska utses i dag i militärdomstolen i Fort Hood i Texas.
England är en av åtta som riskerar straff efter tortyrskandalen i Abu Ghraib-fängelset i Bagdad. Men fortfarande är det ingen högre officer eller civil beslutsfattare som åtalats i kölvattnet efter skandalen som var mycket pinsam för USA.

I försvarets argument ingår att England från en liten ort i West Virginia var dåligt utbildad och att befälet inte fungerade. Hon är nu ensamstående mor till en liten son, vars far uppges vara Charles Graner. Han antas vara den som tog initiativet till den kränkande
behandlingen av irakiska fångar och avtjänar ett tioårigt fängelsestraff i Fort Leavenworth i Kansas efter domen i januari.

Nyligen kom en intern militär rapport som friade de högst ansvariga i Irak från anklagelser. Det betyder att man vidhåller försvarsargumenten som användes när fotona publicerades - nämligen att det rörde sig om några få rötägg.
Detta motsägs från medborgarrättshåll där det hävdas att Bushadministrationen medvetet tänjde på vedertagna regler om vad som utgör tortyr. Medborgarrättsorganisationen Human Rights Watch i New York begärde nyligen att en specialåklagare utses för att utröna vilka roller försvarsminister Donald Rumsfeld, förre CIA-chefen George Tenet och general Ricardo Sanchez i Irak spelade. Vidare fortsätter HRW att rikta hård kritik mot ett annat inslag som uppmärksammats, nämligen att skicka gripna vidare till tredje land där förhörsmetoder tillämpas som är bannlysta i de flesta i-länder.
En hög officer, general Janis Karpinski, som förde befäl över Abu Ghraib har
avstängts från sin tjänst tillsvidare.

Det kan bli betydligt fler avslöjanden om övergrepp mot fångar på olika håll. I dagarna utkommer en bok om förhållandena på Guantánamobasen på Kuba. Författaren Erik Saar, före detta armésergeant, var tolk vid förhör med männen som tillfångatagits i Afghanistan och han uppger att endast en liten minoritet var farliga terrorister.
Enligt Saar lurade befälen besökare genom att lyfta fram fångar som man visste var samarbetsvilliga. Vidare bekräftar han uppgifter som cirkulerat länge - nämligen att kvinnliga förhörsledare strippat och låtsats ha menstruation för att förödmjuka de arabiska männen.