Den vanligtvis dystra bilden av hälsoläget för människor i utvecklingsländerna fick nyligen ge plats för mer positiva nyheter. Enligt WHO:s globala hälsostatistik för 2010 håller läget för framförallt nyfödda i världen på att förbättras dramatiskt. Flera exempel ges i rapporten:

Den globala barnadödligheten (barn som dör före sin femårsdag) har minskat med 30 procent mellan 1990 och 2008. Medan 12,5 miljoner barn avled 1990 var siffran nere i 8,8 miljoner 2008.

Antalet undernärda barn har minskat från 25 till 16 procent mellan 1990 och 2010.

Andelen födslar som sköts av sjukvårdspersonal har ökat globalt sett – fast i Afrika sker fortfarande hälften av alla födslar utan sjukvårdspersonal. Även inom andra områden håller hälsoläget i särskilt fattiga länder på att förbättras:

Nya hiv-infektioner har minskat med 16 procent mellan 2001 och 2008.

Andelen människor med tillgång till rent dricksvatten har ökat från 77 till 87 procent under samma tid.

Antalet dödsfall i tuberkulos bland personer som inte har hiv har minskat från 1,7 miljoner till 1,4 miljoner mellan 2001 och 2008.

–Med fem år kvar till FN:s Millenniemål är detta frapperande förbättringar. Så har exempelvis Liberia, Sierra Leone, Moçambique och Rwanda kunnat göra slående förbättringar när det gäller minskad barnadödlighet, säger Ties Boerma, chef för WHO:s kontor för hälsostatistik.

Men fortfarande finns stora skillnader mellan länder samt städer och landsbygd, framhåller WHO. Fattiga länder som plågas av konflikter, dåligt styre, humanitär och ekonomisk kris ligger långt efter.

– Få utvecklingsländer närmar sig målet att minska mödradödligheten, även om framsteg gjorts i Kina och Egypten. Länder söder om Sahara och i Sydöstasien måste också få mer hjälp med malarianät och sätt att minska undernäringen, säger Boerma.

Man har inte heller kommit så långt som önskat när det gäller hygien och sanitära förhållanden i världen, enligt WHO. Drygt 2,6 miljarder människor hade 2008 ingen tillgång till toaletter, och dåliga avloppssystem ökade risken för hepatit och kolera för miljontals människor. Värst är läget i Afrika: där har bara 34 procent av befolkningarna tillgång till toaletter eller latriner.

Men även om vissa av FN:s Millenniemål kan vara inom räckhåll, finns nya orosmoln i utvecklingsländerna. Medan man börjar få kontroll över smittsamma sjukdomar dyker nya epidemier av kroniska sjukdomar upp. Hjärt- och kärlsjukdomar, slaganfall, cancer, lungproblem och typ 2-diabetes ökar i flera länder, kopplade till att människor lever längre, ändrar sin livsstil och ökar tobaks- och alkoholkonsumtionen. Detta hotar att överväldiga skrala sjukvårdssystem, enligt WHO.

Icke smittsamma sjukdomar orsakade 33 miljoner dödsfall i utvecklingsländerna 2004, och lär stå för en allt större andel av dödsfallen i framtiden, enligt rapporten.

–Gradvis ser vi att kroniska sjukdomar sprids till utvecklingsländerna. Dessa sjukdomar är inte längre bara problem för rika länder, säger Carla Abou-Zahr, analyskoordinator vid WHO till nyhetsbyrån Reuters.

–Millenniemålen har åstadkommit mycket och hjälpt till att fokusera uppmärksamhet. Men medan vi släcker elden när det gäller smittsamma sjukdomar riskerar vi att bli brända av elden från kroniska sjukdomar på andra sidan, säger hon.