Minst 28 personer uppges ha dött i dagens protester i Syrien i dag.

- Minst fem helikoptrar flög över Maarat al-Numaan och började skjuta med sina kulsprutor för att skingra de tiotusentals människor som gick i protestmarschen, sade ett av vittnena i telefon till Reuters.

- Folk gömde sig på fält, under broar och i hus, men skjutandet fortsatte i timmar på de mestadels tomma gatorna.

Syrisk tv rapporterade tidigare att beväpnade ”terroristgrupper” bränt polisstationer och dödat soldater och poliser i Maarat al-Numaan. Terroristgrupperna ”försökte upprepa scenariot från Jisr al-Shughur” enligt tv.

De flesta av de 28 demonstranter som rapporterats döda under dagen sköts i områdena Hauran och Idlib, i Damaskus och Latakia, rapporter de lokala samordningskommittéerna i ett uttalande.

Tidigare i dag sköt syriska trupper mot flera tusen demonstranter som samlats i den oroliga staden Daraa i söder, uppger vittnen för Reuters.

Precis som tidigare fredagar ska demonstranterna ha samlats på gator och torg och ropat ”Folket vill störta regimen”.

Samtidigt har den syriska armén påbörjat en operation för att ”återställa säkerheten” i den syriska staden Jisr al-Shugur. Militären hävdar att befolkningen i staden bett armén om hjälp. Men vittnen säger till AFP att de flesta i staden, som normalt har 50 000 invånare, flytt sedan militären närmat sig.

Vittnen i staden säger att omkring 40 stridsvagnar och pansarskyttefordon posterade sig utanför staden på torsdagen.

Tidigare i veckan påstod regeringen att 120 säkerhetssoldater i staden dödats av ”beväpnade gäng”, vilket många dock ställt sig tvivlande till. I stället har det ryktats att de dödade var soldater som gått över till folkets sida.

Enligt den syriska militären har ”de beväpnade gängen” tagit kontroll över staden och förbereder dess försvar.

Eftersom utländska journalister inte släppts in är många uppgifter svåra att kontrollera.

över 2 500 människor flytt från området över gränsen till Turkiet av rädsla för ytterligare våld.

Den turkiske premiärministern Recep Tayyip Erdogan säger att den syriska regimen utför ”illdåd” mot demonstranter. Erdogan har tidigare varit nära vän med Syriens president Bashar al-Assad, men på senare tid har han pressat al-Assad allt hårdare.

- Jag pratade med al-Assad för fyra eller fem dagar sedan. . . Men de underskattar situationen, säger Erdogan.

- Tyvärr uppträder de inte humant.

Erdogan säger också att Turkiet inte kommer stänga gränserna för flyktingströmmen från norra Syrien.

Internationella Röda korset kräver omedelbart tillträde till Syrien.

Sedan protesterna bröt ut i mitten av mars har över 1 100 människor dödats och 10 000 gripits, enligt människorättsgrupper. Fredagar har varit den dag i veckan då protesterna - och därmed våldet - varit mest omfattande.