I boken går hon till hård attack på fyra änkor från terrordåden 11 september 2001.
Änkorna har gjort sig kända för kritik av Bushadministrationen. I valet 2004 stödde de öppet demokraten John Kerry.
Ann Coulter hävdar att änkorna är ”besatta av sig själva”. Hon skriver vidare att ”De här brudarna är miljonärer som har höjts till skyarna av tv och i alla artiklar som skrivits om dem (…) Jag har aldrig sett folk njuta så mycket av sina makars dödsfall”, uppger CNN.com.
Kritiken lät inte vänta på sig, och i takt med att tonen i debatten skruvades upp sköt försäljningssiffrorna i höjden.
Två dygn efter att boken släppts toppade den försäljningslistan på Amazon.com.
En av bokens hårdaste kritiker är Hillary Clinton, som kallade boken för en ilsken och elak attack.
”Hon kanske skulle ha döpt boken till ‘Heartless‘”, sade Clinton enligt CNN.com.
Ann Coulter är känd för sin tuffa debattstil och för sina kontroversiella uttalanden. Hon har tidigare sagt att ”Mitt enda problem med Timothy McVeigh (Oklahomabombaren) är att han inte gick till New York Times-huset” och ”Inte ens islamistiska terrorister hatar Amerika så mycket som liberaler gör”.
Kritik mot änkor väcker känslor
Den konservativa debattören och författaren Ann Coulter väcker starka känslor i USA med sin senaste bok ”Godless: The Church of Liberalism”.








