Kofi Annan har sedan den 23 februari haft FN:s och Arabförbundets uppdrag att medla i Syrienkonflikten. Sedan dess har Syrien gått mot ett fullskaligt inbördeskrig. Ingendera sidan i Syrien har följt den agenda som Annan lade upp för att få slut på konflikten.
Beskedet om Annans avgång tillkännagavs i går av FN-chefen Ban Ki-Moon med ett djupt beklagande.
Konflikten i Syrien har hindrat lantbrukarna från att ta hand om sina skördar, enligt en rapport av FN:s livsmedels- och jordbruksorgan (FAO), FN:s livsmedelsorgan WFP och det syriska jordbruksdepartementet, som presenterades på torsdagen.
Hela 1,5 miljoner människor behöver livsmedelsbistånd inom de kommande tre till sex månaderna, och lika många till under de närmsta 12 månaderna. Jordbrukare och boskapshållare behöver utsäde, foder till djuren och bränsle till bevattningspumpar.
Enligt undersökningen har jordbrukssektorn förlorat motsvarande 12,2 miljarder kronor i år. De viktiga vete- och kornskördarna, liksom körsbärs-, grönsaks- och olivproduktionen har drabbats hårt.
– Effekten av dessa förluster påverkar först och främst, och mest brutalt, de allra fattigaste i landet, sa WFP-representanten i Syrien, Muhannad Hadi, enligt nyhetsbyrån AFP.
Sammandrabbningarna mellan president Bashar al-Assads trogna och oppositionen eskalerade samtidigt. På torsdagen besköt syriska rebeller en flygbas utanför staden Aleppo nära den turkiska gränsen i norr, där häftiga strider pågått i snart en vecka.
Assad-regimens soldater lanserade också två offensiver mot rebeller nära huvudstaden Damaskus, och dödade minst 70 personer, uppger nyhetsbyråer på plats i Syrien.
Men även rebellernas agerande fördömdes under torsdagen, efter att en videoupptagning på en brutal avrättning av vad som tros vara fyra regeringsanhängare i Aleppo spridits på Youtube. I amatörvideon visas hur männen radas upp mot en vägg och skjuts till döds med hundratals skott. Enligt organisationen Human Rights Watch kan det handla om krigsbrott.
President Barack Obama rapporteras ha undertecknat en hemlig order som ger säkerhetstjänsten CIA och andra amerikanska myndigheter rätten att hjälpa rebeller som vill störta al-Assad, uppger källor med insyn i frågan, skriver TT.










