Hans uppdrag blir att försöka få slut på våldet och kränkningarna av de mänskliga rättigheterna, och främja en fredlig lösning på krisen i Syrien, sade FN och Arabförbundet i ett gemensamt uttalande.

Utrikesministrar från över 50 länder, framför allt väst- och arabnationer, samlas i dag i Tunis för ett möte om Syrien. De väntas där anta en deklaration som uppmanar Syrien till ett omedelbart eld upphör i angreppen mot staden Homs, att FN ska släppas in i staden och att hjälp och mediciner ska tillåtas distribueras till invånarna.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton sade i går att oppositionen i Syrien kommer att ta till vapen och gå till offensiv om inte krisen kan lösas på fredlig väg.

Mötet i Tunis är det första sedan gruppen Friends of Syria (Syriens vänner) bildades som reaktion på att Ryssland och Kina med sina veton blockerade en FN-resolution som fördömde den syriska regimens våld mot demonstranter.