Premiärminister Cameron och hans vicepremiärminister Clegg presenterade i dag sin regeringsplattform under en presskonferens på gräsmattan bakom 10 Downing Street.

- Vi har en gemensam agenda och en gemensam föresats att ta oss an de utmaningar som vårt land möter, att säkra vår nationella säkerhet och stödja våra soldater utomlands, att angripa skuldkrisen, att reparera vårt trasiga politiska system och bygga ett starkare samhälle, sade Cameron.

- Jag anser att vi har tagit den farligare men betydligt mer givande vägen, sade Cameron.

Han målade upp perspektivet med en ny politik där nationella intressen ställs framom partiintressen och där kompromisser ersätter konfrontation.

Tories och Liberaldemokraterna (LDP) är överens om att införa fasta mandatperioder på fem år.

- Jag känner att det var rätt utifrån resultatet, utifrån behovet av en stark och stabil regering, att göra den viktiga eftergiften och säga att vi borde ha en folkomröstning om ett alternativt valsystem, sade Cameron.

I regeringen får Clegg ansvaret för politiska reformer och det här är en av de första frågorna som hamnar på hans bord.

De bägge koalitionsbröderna är i stora drag överens om vad som behöver göras. Regeringen måste bland annat ta itu med skuldkrisen, bringa ordning i de offentliga finanserna och få ned arbetslösheten.

- Ingen regering i modern tid har någonsin fått överta ett sånt förfärligt ekonomiskt arv. Dagens arbetslöshetssiffror är ett annat tecken på den mänskliga kostnaden för det senaste årtiondets ekonomiska misstag, sade Cameron.

Uppgiften att bringa reda i finanserna tillfaller Tories ekonomiskpolitiske talesman George Osborne, nära vän till Cameron och en av dem som moderniserat partiet. Även andra tunga poster besätts av konservativa politiker: William Hague blir utrikesminister och Liam Fox blir försvarsminister.

LDP får förutom Cleggs fyra andra ministerposter. För att samarbetet ska fungera kommer LDP enligt Cameron att få insyn på alla nivåer i regeringen.

- Vi bildar ett nytt slags regering. Jag hoppas det är inledningen på den nya politik som jag alltid trott på, sade Clegg.