Knarkdrottning utlämnad till USA

En av Mexikos mest berömda misstänkta narkotikahandlare, Sandra Ávila Beltrán - känd över hela världen som Stilla havets drottning - har utlämnats till USA där hon ska ställas inför rätta för brott relaterade till kokainsmuggling, meddelar det mexikanska åklagarämbetet i ett pressmeddelande.

  • Här förs Sandra Ávila Beltrán, en av Mexikos mest berömda misstänkta narkotikahandlare, till planet som ska flyga henne till USA.

    Foto: REUTERS

  • Sandra Ávila Beltrán, en av Mexikos mest berömda misstänkta narkotikahandlare.

    Foto: AP

Myten kring Ávila Beltrán har odlats i Mexiko under större delen av 2000-talet. ”Drottningen” har figurerat i flera böcker, upptagit spaltmeter i den internationella pressen och har besjungits av gruppen Los Tucanes de Tijuana.

Hon greps i Mexico City 2007, misstänkt för att ha spelat en viktig roll i att smuggla kokain från Colombia till USA.

LÄS MER: ”Utan kokan finns inget liv”

LÄS MER: Våld i skuggan av mexikanska valet

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68259 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier