Demonstrationstillståndet drogs tillbaka tidigare i veckan på begäran av landets riksåklagare. Men det formella domstolsbeslutet överklagades.
Homosexuellas rättigheter är en mycket känslig och omstridd fråga i det katolskt dominerade EU-landet Litauen. Det tidigare beslutet att inte tillåta paraden kritiserades hårt av omvärlden, inte minst av Sverige.
EU-minister Birgitta Ohlsson, som befinner sig i Vilnius och på fredagen inledningstalade vid de arrangemang som ordnats runt Prideparaden, är mycket nöjd med fredagens domstolsbeslut.
- En stor seger för EU:s principer om alla människors lika värde och att mänskliga fri- och rättigheter alltid ska respekteras på europeisk mark, säger Ohlsson till TT och betecknar lördagen parad som ”historisk”.
Ohlsson ska delta i paraden och säger sig inte ha farhågor kring säkerheten.
- Jag utgår ifrån att de litauiska myndigheterna garanterar alla parad-deltagares säkerhet inklusive min egen.
Säkerhetsfrågan kring demonstrationen har varit ett av myndigheternas argument för att stoppa paraden.
RFSU säger i ett pressmeddelande att utvecklingen i Litauen visar ”hur viktigt det är att protestera när grundläggande rättigheter kränks” och att ett avslag hade varit ”ett stort bakslag för den demokratiska utvecklingen i Baltikum”.










