Teresa Lewis.
Foto: AP
41-åriga Teresa Lewis ska dödas med giftinjektion sedan både Högsta domstolen och delstatens guvernör Bob McDonnell avböjt att ingripa.
Lewis träffade Matthew Shallenberger och Rodney Fuller på en Wal-Mart-stormarknad för åtta år sedan och inledde en relation med den då 22-årige Shallenberger. Lewis har medgivit till att ha lämnat dörren öppen till sin familjs husvagn i Danville i Virginia så att de två männen kunde gå in och skjuta ihjäl hennes make och styvson. Maken dog inte omedelbart av hagelskotten och Lewis väntade 45 minuter innan hon ringde polisen, enligt BBC.
Motivet till mordet anses vara arvet efter maken samt styvsonens livförsäkring på 2,4 miljoner kronor.
Samtliga tre har erkänt sig skyldiga, men Shallenberger och Fuller dömdes till livstid i fängelse. Domaren ansåg att Lewis, trots sin låga IQ på 70, var ”hjärnan bakom brottet”.
Senaste gången en kvinna avrättades i Virginia var 1912, då en svart 17-åring sattes i elektriska stolen. Lewis blir den tolfte kvinnan att avrättas i USA sedan dödsstraffets återinförande 1976.










