Kommunistpartiets tidning Folkets Dagblad skrev på lördagen att motståndet till Kinas överhöghet i Tibet måste utplånas. Tidningen avvisade uppmaningar från ledare i USA, Europa och Asien till samtal med tibetanska ledare.

"Kina måste beslutsamt krossa denna sammansvärjning, som har sabotage som mål, och slå sönder 'Tibets självständighetsstyrkor'", löd kommentaren.

Partitidningen vidhöll att Dalai lama uppviglar till protesterna med syftet att sabotera OS i Peking och skilja Tibet från Kina.

"1,3 miljarder kineser, och tibetaner, kommer inte att tillåta någon person eller kraft att undergräva områdets stabilitet", skrev tidningen.

På lördagen uppgav Kina att 18 "oskyldiga" civila och en polis dödades i kravallerna i Tibets huvudstad Lhasa. Tidigare har siffran angetts till 13.

Enligt Peking är det kinesiska butiksägare och andra kineser i Tibet som har dödats.

Tibets exilregering i norra Indien har angett dödstalet i Tibet och dess gränsprovinser till 99.

Bland dem som har uppmanat till dialog är det amerikanska representanthusets talman Nancy Pelosi. Hon besökte Dalai lama i norra Indien fredags och krävde då att Kina öppet redovisar sitt förtryck i Tibet.

- Situationen i Tibet är en utmaning för världssamvetet. Världen måste få veta vad som sker, sade hon.

Myndigheterna har förbjudit utländska journalister att resa till Tibet och provinserna Sichuan, Gansu och Qinghai, där protesterna har ägt rum. I torsdags rapporterade den siste utländske journalisten som var i Lhasa att tusentals soldater syntes på gatorna. Journalisten Georg Blume från Die Zeit utvisades kort därefter.