Instiftandet av fredsrådet är ”ett betydelsefullt steg mot fredssamtal”, hette det i ett uttalande från Karzais kansli. Hans plan att skapa rådet godkändes i juni av ett stort rådsmöte, ett ”fredsjirga”, med politiska och religiösa ledare från hela landet.
På lördagen satt Karzai i möten för att bestämma vilka personer som ska sitta i rådet. Det slutgiltiga listan väntas bli klar i mitten av september.
Ännu är dock freden långt borta. På lördagen dödades fyra afghanska poliser och tre civila när en sprängladdning på en motorcykel detonerade i Kunduz i norra Afghanistan.
De nordliga provinserna, där den svenska styrkan finns, var tidigare relativt lugna men det senaste året har talibanerna blivit mer aktiva även här.








