Den folkmordsåtalade bosnienserbiske ex-presidenten uppmanades i går av domaren U-Gon Kwon att infinna sig när rättegången mot honom går vidare kl 14.15 i dag i rättssalen vid FN-tribunalen i Haag.
Efter att ha träffat Karadzic i hans cell meddelade dock ett av hans juridiska biträden, Marco Sladojevic, att Karadzic fortfarande inte anser sig tillräckligt inläst på rättegångsmaterialet för att kunna delta.
Åklagaren Hildegard Ürtz-Retzlaff vill att rätten utser en advokat som får bevaka Karadzics intressen, om han fortsätter att trilskas. I så fall riskerar dock rättegången att försenas ytterligare, medan advokaten läser igenom det mycket omfattande åtalet.
Såvida inte FN-tribunalen vill släpa ut Karadzic ur hans cell finns dock inte särskilt många alternativ.
Karadzic anklagas för folkmord, krigsbrott och brott mot mänskligheten på sammanlagt 11 punkter, främst för massakern i Srebrenica och den långa belägringen av Sarajevo under kriget i Bosnien 1992-95.









