Supertankern Sirius Star ligger utanför Somalias kust och besättningen är oskadd, uppger den amerikanska marinen.

– Fartyget kontrolleras fortfarande av pirater. Det finns ingen information om deras krav, säger en talesman för amerikanska 5:e flottan baserad i Bahrain till AFP.

Fartygets rederi Vela International uppger också att besättningen - 25 personer - ombord är oskadd, vid god hälsa och "fortsatt säker".

Supertankern Sirius Star angreps i går av piratbåtar sydost om den kenyanska hamnstaden Mombasa. Piraterna tog kontroll över tankfartyget och satte därefter kurs mot den somaliska kusten.

Sirius Star på 318 000 dödviktston är den första tankern som kapats i området och fartyget har en lastkapacitet på två miljoner fat råolja. Fullastat rymmer det mer än en fjärdedel av Saudiarabiens dagliga export. Fartyget skulle runda södra Afrika på väg mot USA.

Sirius Star är 330 meter långt, ungefär som ett normalt hangarfartyg, men med tre gånger större volym än ett sådant.

Den här kapningen skedde dessutom långt från de vanliga piratvattnen, vilket visar att de somaliska sjörövarna blivit allt djärvare.

Sedan januari har minst 83 fartyg angripits utanför Somalia och 33 kapats. Av dem är tolv fartyg med en sammanlagd besättning på över 200 man fortfarande i kapares händer.

Sedan en tid patrullerar örlogsfartyg från bland annat Nato farvattnen utanför Östafrika för att eskortera civila fartyg. I förra veckan inledde även EU en operation i området, till vilken även Sverige på sikt ska bidra.

Piraterna kring Afrikas horn är tungt beväpnade och utrustade med små snabba båtar. De lever på den omfattande fartygstrafiken genom Adenviken på väg till eller från Suezkanalen där bland annat 30 procent av världens råolja passerar.

Fakta

Exempel på andra pirattillslag under 2008:

1 februari: Pirater kapar en danskägd rysk bogserbåt. De sex personerna i besättningen hölls gisslan i en och en halv månad, innan de byttes mot en lösensumma på 700 000 dollar.

4 april: En fransk lyxyacht med 30 besättningsmedlemmar bordades i Adenviken. Ägaren betalade en lösensumma och båten släpptes. Fransk militär lyckades sedan fånga in sex pirater och en del av lösensumman.

20 juli: Ett japanskt lastfartyg under Panama-flagg med 21 besättningsmedlemmar togs tillfånga. Det släpptes först två månader senare efter att en summa på två miljoner betalats ut till piraterna.

19 augusti: En malaysisk oljetanker kapas och en filippinsk besättningsman dödas under bordningen.