All flygtrafik över Danmark stänger klockan 18 i kväll på grund av vulkanaskan, uppger Ritzau. För delar av Jylland stängs luftrummet redan från klockan 12.

Philip Avery från den brittiska vädertjänsten Met Office säger till BBC att det kan ta flera dagar innan askmolnet är borta.

- För tillfället sträcker den sig ner till Färöarna men det verkar som om vinden kommer att dra den en bra bit längre söderut, sade Avery, som uttalade förståelse för flygmyndigheten Nats beslut att stoppa trafiken till London.

- Nats har god anledning att vara försiktiga på grund av det här eftersom ett jumbojet från British Airways 1982 utsattes för den nervpirrande erfarenheten att alla fyra motorerna dog när det flög igenom ett moln av vulkanaska, berättade Avery.

En liknande händelse inträffade också 1989 då ett jumboplan från nederländska KLM flög in i askan från vulkanen Mount Redoubts utbrott. Besättningen klarade av att få igång motorerna igen och landa säkert i Anchorage i Alaska. Flygplanet skadades dock allvarligt av händelsen.

Norska luftfartsmyndigheten meddelar att all flygtrafik till och från Oslos storflygplats Gardermoen ställs in från klockan tio. I norra Sverige stängs luftrum, Finland begränsar flygtrafiken och flygningar från USA till berörda länder ställs in.

- Hela Norge och norra Storbritannien har stängt sin trafik. Prognosen är att vi med stor sannolikhet tvingas utvidga området i Sverige, säger Björn Stenberg vid Luftfartsverkets pressjour till TT.

Även nordvästra Ryssland rapporteras vara drabbat. I Danmark räknar man med att askmolnet förmörkar tillvaron på delar av Jylland, men flygtrafiken i Köpenhamn är ännu inte i fara.

Askan från vulkanutbrott kan vara förödande för turbinerna i flygplanens jetmotorer. Redan att aska lägger sig på planens vingar kan ställa till med problem.

Det var i går natt som Eyjafjallajökull fick ett nytt utbrott och hundratals hushåll i trakten har evakuerats.

Alla militära flygningar i norra Sverige har tills vidare ställts in till följd av vulkanaskan.

- Det har gått ut en order om att inga militära flygplan eller helikoptrar får flyga just nu, säger Lena Parkvall, informatör vid Försvarsmakten till TT.