– Kampen fortsätter, säger Jan Joel Andersson, programchef och forskare på Utrikespolitiska institutet (UI) till SvD.se.

Resultaten från de delstater som hade primär- och nomineringsval under supertisdagen gör att någon klar vinnare inte går att utse. Särskilt jämt är det i det demokratiska partiet – Hillary Clinton vann de stora delstaterna och flest delegater och ses därför som en vinnare. Samtidigt vann Barack Obama fler delstater än Clinton.

– Det var viktigt för Clinton att vinna, annars hade det varit en väldigt prestigeförlust, säger Jan Joel Andersson och fortsätter:

– Men vinsten är inte tydlig. Det är väldigt jämt när det gäller antalet delegater och det skiljer mindre än 100 delegater idag.

Anders Mellbourn, statsvetare och tidigare chef på UI anser att Hillary Clinton stått emot uppsvinget för Barack Obama.

– Hon vinner där demokraterna brukar vinna presidentvalen och det gäller ju att vinna dem plus ytterligare några. Det visar att hon står fast som partiets huvudkandidat, säger han till TT och spår att Obama hade behövt vinna i Kalifornien för att gå om Clinton.

Erik Åsard, chef för Nordamerikainstituet vid Uppsala universitet, anser att duellen mellan Clinton och Obama fortsätter. Clinton gjorde lite bättre ifrån sig än väntat, enligt Åsard, bland annat genom att vinna i den stora delstaten New Jersey samt i Massachusetts, där Kennedyfamiljen och förre presidentkandidaten John Kerry stödde Obama.

På den republikanska sidan har John McCain seglat upp som den främsta kandidaten. ”En revansch för honom”, säger Jan Joel Andersson om McCain, som i ett tidigt skede i nomineringsprocessen var nästan uträknad.

Men än är valet inte avgjort, menar både Jan Joel Andersson och Erik Åsard.

– McCain går framåt något genom att vinna i stort sett alla delegater där han vinner. Men det är inte någon övertygande seger och vi fortsätter att ha en tremannastrid, säger Åsard till TT.

Anders Mellbourn har däremot svårt att se någon annan kandidat än just McCain – en kandidat som samtidigt är den republikan som minst företräder partiet enligt Mellbourn.

– Partiet är fullständigt i spillror, säger han till TT.

Ett problem för republikanerna är att tvåan Mitt Romney och trean Mike Huckabee kämpar om samma konservativa kristna väljaren. Bland de väljargrupperna har McCain ett svagt stöd – något som är ett ”problem” enligt Erik Åsard.

Och Jan Joel Andersson menar att det kan bli överraskningar längre fram.

– Romney försöker få Huckabee att dra sig tillbaka. Det kan bli ett förhandlande mellan deras delegater för att stoppa McCain, säger Andersson till SvD.se.

Och lika öppen som frågan om vem som ska bli de båda partiernas presidentkandidater är också frågan om vilket parti som kommer att vinna själva presidentvalet.

Många gånger ges bilden att demokraterna har en fördel på grund av George W Bush impopularitet, men Jan Joel Andersson är inte övertygad. Någon promenadseger för demokraterna blir det inte, säger han och förklarar att John McCain ses som en principfast politiker som dessutom röstat emot George W Bush i viktiga frågor.

– Jag tror McCain har större chans än vi tror. Många röstar på personen och inte på partiet. Dessutom är demokraterna impopulära i kongressen. De har inte övertygat väljarna att de är bättre på att regera än republikanerna.

En rad faktorer påverkar utgången: kommer väljarna att rösta på en kvinna om Clinton blir presidentkandidat? Kommer de att rösta på en svart person om Obama blir kandidat? Och vilken roll spelar John McCains ålder eller det faktum att Mitt Romney är mormon?

– Ingen av kandidaterna är ”perfekta”, säger Jan Joel Andersson.

Diskussionerna lär därför fortsätta. ”Det har blivit en mycket spännande historia”, säger Andersson.

– Många känner att det är ett avgörande skede i historien. Vi har den ekonomiska krisen och kriget. När Bush slog Gore rådde fred och ekonomin gick bra, så då tror jag inte att väljarna såg valet som lika avgörande för framtiden.