I onsdags tvingades flygvapnet att avblåsa alla förberedelser inför en militär flygövning i Italien om två veckor. Regeringen, som tidigare gett klartecken för Sveriges medverkan, beslutade plötsligt att dra sig ur sedan det stod klart att Israel bjudits in till samma övning.

Försvarsminister Leni Björklund har, utan att nämna Israel vid namn, sagt att det är för att landet inte är med i Partnerskap för fred, PFF, där Nato och 20 andra stater ingår och som arrangerar övningen.
Israel har reagerat kraftigt på det svenska beslutet.

På torsdagen toppade nyheten flera israeliska nyhetssändningar. I den engelskspråkiga tidningen Haaretz säger en regeringskälla att Sveriges brist på sympati för Israel har tappat alla proportioner. Och ledaren för det Nationella religiösa partiet Zevulun Orlev säger i samma tidning att Sverige kapititulerat för den islamistiska ondskans axelmakter.

Det israeliska utrikesdepartementet kallade upp Sveriges Israelambassadör Robert Rydberg för samtal.

– De har framfört vår ståndpunkt till ambassadören. Sveriges beslut är förvånade och vi känner oss uteslutna. Att Sverige hoppar av tolkar jag som att man inte tycker Israel är god nog att delta i det här sammanhanget. Vi har tagit illa upp, säger Israels ambassadör Eviatar Manor till SvD.

Sverige deltar i den fredsbevarande FN-styrkan UNTSO som funnits sedan 1948. Sverige har sju militära observatörer i styrkan som finns i Israel, Syrien, Libanon och Egypten.

Eviatar Manor menar att onsdagens beslut kan göra det svårt för Sverige att motivera sitt deltagande i de fredsbevarande styrkorna i Israel framöver.
Det håller inte statsminister Göran Persson med om.

– Det är deras bedömning och ibland så är det lite väl hårda ord och snabba markeringar. Jag tror att också de förstår vad vi menar när vi har gått igenom det här, sade Göran Persson vid en presskonferens i går.

Statsministern avvisade också ambassadens påstående att det finns ett samband mellan avhoppet och Hamas planerade besök i Malmö i maj.

– Det är djupt felaktigt och kränkande.
Den borgerliga alliansen kritiserade i går den svenska regeringen som man menar låter sig styras av kommunister och försvarskritiker.

Försvarsutskottets ordförande Eskil Erlandsson (c) säger att regeringens motivering inte håller.
– Man har ju övat i flera månader och lagt ner pengar på detta. Vi ska ha öppna dörrar med alla demokratier. Inte minst gäller det demokratier som har konflikter, säger han.

Samtidigt som den israeliska kritiken växte hyllades avhoppet av flera palestinska föreningar.

– Vi anser att beslutet är bra. Det kan tyda på en omprövning av Sveriges undermåliga utrikespolitik, säger Per Gahrton, ordförande för Palestinagrupperna i Sverige i ett pressmeddelande.

Utrikesminister Jan Eliasson säger att han tycker att frågan har fått "större proportioner än den förtjänar".

Enligt honom är beslutet att inte delta i övningen av rent praktisk natur, eftersom Sverige inte deltar i fredsbevarande insatser tillsammans med Israel och därför inte har behov av att öva tillsammans med den israeliska militären.

- Man kan tycka vad som helst om att Israel inte är med i de fredsbevarande operationerna. Det är faktum att så är fallet. Detta återspeglar på intet sätt vår önskan att ha en mycket nära och god relation med Israel, säger Eliasson på väg till Sofia där han ska delta i kvällens Nato- och EU-möte.

Är det inte en markering mot Israel?
- Nej inte alls.

Det har kommit skarpa kommentarer från israeliskt håll?
- Jag såg dem och jag beklagar det. Det finns ingen anledning att dramatisera detta, det har ingenting att göra med våra relationer till Israel som vi vill värna om och främja. Det är en rent praktisk bedömning på grundval av vilka övningsbehov vi har.

Hanna Nilsson
08-13 51 06,
hanna.nilsson@svd.se

Mikael Holmström
08-1356 36,
mikael.holmstrom@svd.se