Egyptens utrikesminister Nabil al-Arabi meddelade på torsdagskvällen att gränsövergången vid Rafah ska öppnas permanent för både människor och varor. Det är den enda gränsen till Gaza som inte kontrolleras av Israel.
- Vi är väldigt oroade över situationen i norra Sinai där Hamas har lyckats bygga upp en farlig militärapparat, trots att Egypten försökt förhindra det, säger en israelisk myndighetskälla till AFP.
- Tänk vilken styrka de kan samla om Egypten inte längre försöker stoppa dem.
Tidigare i veckan spränges en gasledning i Egypten som försåg Israel med gas. Det är oklart vem eller vilka som låg bakom sabotaget, men Israel ser allt fler tecken på att Egyptens nya styre vänder Israel ryggen. Under den störtade presidenten Hosni Mubarak hade länderna ett nära samarbete.
- Vi är oroliga över utvecklingen i Egypten, över röster som vill häva fredsavtalet (med Israel), över närmandet mellan Egypten och Iran och över att relationerna stärks mellan Egypten och Hamas. Denna utveckling har potentiell strategisk betydelse för Israels säkerhet, säger källan.
Bland palestinier välkomnas det egyptiska draget att öppna gränsen.
- Vi har hela tiden pressat dem att få slut på lidandet i Gaza, men den verkliga belägringen står Israel för eftersom det finns många gränsövergångar mot Israel, men bara en mot Egypten, säger palestiniernas chefsförhandlare Saeb Erakat enligt AFP.









