I Homs, som besköts för 22:a dagen i rad, krävdes 19 civila dödsoffer. Läget är desperat för de civila i stadsdelen Baba Amr. Enligt rebellerna är husen fulla av hundratals skadade.
Internationella rödakorskommittén (ICRC) i Genève förhandlade hela dagen både de syriska myndigheterna och oppositionen för att kunna föra civila i säkerhet, utan att nå några resultat. Nya kontakter ska tas på söndagen.
Under ett eldupphör i fredags skickade syriska Röda halvmånen 11 ambulanser till Baba Amr men endast tre ambulanser lämnade området med sju människor i behov av vård. Dessutom evakuerades 20 kvinnor och barn enligt Röda halvmånen.
De skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy fanns inte bland dem. Regimen sade att rebellerna vägrat lämna ut journalisterna och därmed äventyrar deras liv.
Aktivisten Nadir Husseini bekräftade för Reuters att det finns en misstänksamhet mot Röda halvmånen och att rebellerna inte vill samarbeta med en grupp som står ”under regimens kontroll”.
ICRC sade att syriska Röda halvmånen är en oberoende organisation.
– Deras volontärer riskerar dagligen sina liv för att hjälpa vem det än är utan undantag, sade ICRC:s talesman Hicham Hassan.
Bland aktivisterna i Homs finns också en besvikelse över resultatet av den internationella kontaktgruppen Syriens vänners möte i Tunis i fredags. Walid Fares ser mötet som ett misslyckande.
– Jag bryr mig inte riktigt om Tunis-konferensen. Det enda jag bryr mig om är att få hjälp till min familj i de belägrade områdena, sade Fares.
– De politiska beräkningarna är inte desamma som beräkningarna för oss revolutionärer, förklarade han.
Trots det fortsatta våldet ska en folkomröstning utlyst av president Bashar al-Assad ändå hållas på söndagen. Väljarna ska, är det tänkt, ta ställning till en ny författning som enligt honom kommer att bana väg för ett flerpartisystem inom tre månader.
Hittills har al-Assads eget Baath-parti haft maktmonopol genom att framställas som ”det ledande partiet i samhället och staten”. Den verkliga makten skulle även med den nya författningen förbli hos presidenten.









