Honduras har hittills stått emot trycket från regeringar och internationella organisationer i väst att återinsätta president Manuel Zelaya, som störtades i en militärkupp den 28 juni.
- Det kommer att hållas val oavsett om de kommer att erkännas eller inte, sade Micheletti till utrikesministrar från regionen som är på besök tillsammans med OAS-chefen Miguel Insulza.
Micheletti sade att hans land kommer att överleva ekonomiska sanktioner som införs på grund av hans vägran att låta Zelaya återvända.
- Vi räds inte någons embargo, sade Micheletti till ministrarna.
- Det här landet klarar sig utan ert stöd.
OAS-delegationen är på besök för att försöka övertala interimsregeringen att acceptera ett avtal som skulle tillåta att Zelaya återta makten fram till valet i november.
USA har frusit en del av sitt militära bistånd till Honduras efter kuppen och sade på tisdagen att man temporärt stoppar utfärdandet av visum till honduraner.








