Sjuk- och hälsovård är ett område där EU inte har mycket att säga till om. EU-ländernas egna socialstyrelser och politiker beslutar om vilken vård som ska betalas via skattsedeln, eller vilka slags läkemedel som ska kunna köpas på apotek eller delas ut på sjukhus.
EU-institutionerna har däremot mycket att säga till om vad gäller EU:s handels- och marknadsregler, och det är på det området som homeopatilobbyn i Bryssel vill driva igenom nya regler om tillgänglighet och distribution av homeopatiska preparat.
I dag är tillgängligheten till homeopatiska medel olika i EU-länderna. I Frankrike får endast läkare skriva ut preparaten, medan samma yrkeskår i Sverige är förbjuden att rekommendera homeopati.
I Storbritannien var många former av homeopati skattefinansierade fram till förra året, då en politiskt tillsatt expertpanel dömde ut hela fältet som ren placebo som inte borde subventioneras av staten.
I Tyskland kan man köpa homeopatiska preparat på närmaste apotek, medan svenska homeopatipatienter bara kan köpa medlen direkt av homeopaten, från enstaka homeopatiska butiker eller på internet.
– Det svenska systemet gör det svårt att kontrollera vad som faktiskt säljs. Om homeopatiska preparat såldes på apoteken skulle patienten vara säker på att produkterna är kontrollerade och säkra, säger Per Engström, Brysselchef för branschorganisationen Echamp (European Coalition on Homeopathic and Anthroposophic Medicinal Products) som representerar tillverkare av homeopatiska och antroposofiska läkemedel i Europa.
– Det borde vara varje medborgares rätt att få välja själv hur man vill behandlas, och få den vård man vill, säger Engström, som har lång erfarenhet från både läkemedelsbranschen och homeopatin.
Och förespråkarna för homeopati har fått vind i seglen. I EU-parlamentet finns i dag intressegruppen för ”kompletterande och alternativ medicin” EPIGCAM (European Parliament Intergroup on Complimentary and Alternative Medicine), med 35 parlamentariker från olika länder och politiska läger, som alla vill integrera homeopati i EU:s hälsopolitik, via marknadsreglerna.
Sedan tre år tillbaka firas också EU-dagen för homeopati inne i parlamentsbyggnaden i Bryssel.
– Det är dags att se till att EU:s hälsopolitik reflekterar kraven och behoven från över 100 miljoner homeopatipatienter runtom i Europa, sade den irländska, liberala parlamentarikern Marian Harkin i sitt inledningstal på årets middag.
– EU handlar om fri rörlighet för människor, varor och tjänster. Det är utifrån det perspektivet som vi ska få nya lagar på det här området, sade Harkin.
Parlamentarikerna vill också att den EU-myndighet som prövar och godkänner nya läkemedel innan de kan släppas fria på EU:s marknad, inte bara testar de kemiska substanserna i nya preparat och deras verkan, utan också betänker kriteriet ”beprövad erfarenhet” för att godkänna preparaten för licensiering och distribution. Det finns i dag inga formellt vedertagna studier som bevisat att homeopatiska medel skulle ha någon verkan utöver placebo-verkan.
Men konsumenternas krav eller marknadens frihet är inte ett argument som biter på kritiker mot skattebetald alternativmedicin.
– Läkare ska inte vara nån slags simpla återförsäljare av varor som patienter vill ha. De har ett jobb att sköta, säger britten Andy Lewis, som driver webbsajten Quackometer (ungefär kvacksalverimätaren) där alternativmedicin diskuteras ur ett kritiskt perspektiv.
Lewis var en av arrangörerna av ett tjugotal medialt uppmärksammade ”självmordsförsök” med homeopatiska sömnmedel utanför apoteksjätten Boots butiker i Storbritannien – alltså samma slags aktion som Nasa-astronauten Christer Fuglesang nyligen iscensatte.
Lewis kritiserar att homeopatin alltmer försöker marknadsföra sina preparat som medicin.
– Det är svårt att vara arg på livsstilsval, som att inte gå till doktorn men gärna till homeopater. Men att myndigheterna tillåter dessa preparat bredvid vanliga läkemedel på apotekshyllorna, och att preparaten felaktigt presenteras som riktiga läkemedel – det är jag arg på.
– Många människor vet inte ens vad homeopati är, men de ser produkten bredvid den vanliga medicinen och tror att det är medicin. Dessutom försöker homeopatibranschen hävda medicinska effekter i sin reklam, och det får de inte, förklarar Lewis.
I Storbritannien har den myndighet som granskar om reklam håller sig till sanningen nyligen fått rätt att inte bara granska affischer i busskurer eller reklamsnuttar på tv, utan även reklam för produkter på internet.
Anmälningarna mot säljreklam på homeopatisajter, där medicinska effekter och påståenden om vetenskapliga bevis för homeopatins förmåga, har fullkomligt översvämmat myndigheten, berättar Lewis nöjt.









