Breivik fördes på onsdagen tillbaka till fängelset Ila efter att under den senaste tiden ha suttit på Skiens fängelse, rapporterar NRK. På fredag förmiddag kommer domen mot honom i Oslo tingsrätt. Den största frågan omvärlden ställer sig är om han ska bedömas vara psykiskt frisk nog att sättas i fängelse.

Oavsett om han, vid en fällande dom, anses tillräknelig eller inte så kommer han att sitta inlåst på Ila, där han spenderat största delen av sin tid som häktad det senaste året, även i framtiden.

Anstalten har på uppdrag av den norska kriminalvården fått i uppdrag att genomföra förberedelser för att kunna husera Breivik. Om han döms till psykiatrisk vård kan Ila få stå för lokaler och yttre säkerhet medan Dikemarks psykiatriska sjukhus har ansvaret för att behandla patienten, skriver Ila i ett pressmeddelande.

Ett specialbyggt minisjukhus inne på området ska finnas för särskilt farliga patienter som Breivik i så fall kommer att klassas som. Stortinget i Norge har stiftat en lag efter terrordåden, ”Lex Breivik”, för att försäkra sig om att det går att hålla mycket höga säkerhetsnivåer inom tvångsvården.

– Säkerheten kommer att vara hög oavsett om vi hanterar en patient dömd till rättspsykiatrisk vård eller en fängelsedömd. Vi ska skydda samhället mot kriminella, säger fängelsedirektören Knut Bjarkeid i pressmeddelandet.

Anstalten har delvis byggts om för Breivik. Han har tillgång till tre olika celler på vardera åtta kvadratmeter. Två av dem är omgjorda till arbetsrum respektive träningsrum och ständigt övervakade.

På avdelningen med särskilt hög säkerhetsnivå finns en egen rastgård med höga murar och ett nättak. Det finns också restriktioner kring hur fångar får ha kontakt med varandra där. Breivik kommer att ha en starkt begränsad kontakt med andra intagna.