Hackergruppen Anonymous har tagit på sig nätinbrottet, som skedde under julhelgen. Stratfor säljer bland annat underättelseanalyser och nyhetsbrev, och de nu stulna uppgifterna kommer från människor runt hela världen som köpt olika tjänster av företaget.

Till en början uppgav hackarna att kontokortsuppgifterna skulle användas för att stjäla sammanlagt en miljon dollar som sedan skulle doneras till välgörenhet.

Men nu har uppgifter om kontokort, namn, adress, mejladress, användarnamn och lösenord i krypterad form, så kallad hash-kod, till olika kunder lagts ut på nätet.

Hackarna uppger att de har information om 3,3 miljoner kunder. Datasäkerhetsföretaget Identityfinder uppger för New York Times att 47 680 unika email-adresser och 50 277 kontokortsnummer cirkulerar på nätet. Där finns också 44 188 krypterade lösenord, och Identityfinder menar att hälften av dem är lätta att knäcka.

Det läckta materialet innehåller information om personal och andra knutna till organisationer och företag som FN, Bank of America och USA:s försvarsdepartement. Flera är svenska, och av mejladresserna att döma finns personal vid Exportrådet och journalister bland kunderna.

Minst en är anställd på Säkerhetspolisen, Säpo, finns med på listan. Men enligt Sara Kvarnström vid presstjänsten ser Säpo inte intrånget som ett säkerhetsproblem, och menar att det inte betyder att hackarna har tillgång till några hemliga uppgifter på myndigheten.

Enligt Sara Kvarnström uppmanar Säpo sina anställda att aldrig ha samma lösenord till olika system. Hon kan inte svara på om den anställda var uppgifter hängts ut följt den policyn.

– Det är naturligtvis något vi får kolla upp, säger Sara Kvarnström.

Stratfors sajt låg fortfarande nere på torsdagseftermiddagen, men på Facebook har företaget postat ett uttalande som säger att de uppgifter som sprids rör olika kunder som någon gång köpt någon tjänst av Stratfor, och att det inte är en lista på människor som är närmare knutna till företaget, skriver New York Times.