Israels FN-ambassadör Gabriela Shalev kallade den så kallade Goldstonerapporten partisk och hävdade att den underminerade fredsprocessen i Mellanöstern. Men många talare från arabiska och muslimska länder hyllade den.

Debatten i generalförsamlingen väntas leda till en resolution som kräver att både israeler och palestinier utreder de anklagelser om krigsbrott under Gazakriget som i rapporten riktas mot båda parter i Gazakriget förra vintern. Den väntas också begära att FN-chefen Ban Ki-Moon överlämnar rapporten till FN:s säkerhetsråd. Någon omröstning hanns inte med eftersom talarlistan var lång och mötet ajournerades till på torsdagen.

Resolutioner i generalförsamlingen är icke-bindande och denna väntas inte leda till några åtgärder. USA och ett fåtal andra länder väntades rösta nej, medan de 27 EU-länderna antogs lägga ner sina röster. Enligt diplomater pågick dock förhandlingar mellan EU och arabländer om en modifierad text som européerna skulle kunna skriva under.

Enligt diplomaterna invänder EU-länderna mot att resolutionen obetingat ställer sig bakom Goldstone-rapporten, som av många västländer betraktas som bristfällig.

Sveriges FN-ambassadör Anders Lidén, som förde EU:s talan, kallade rapporten allvarlig, och manade Israel och palestinierna att inleda ”lämpliga, trovärdiga och oberoende undersökningar” av anklagelserna i rapporten.