Det är med största spänning som världsmarknaderna inväntar vilka nya initiativ som IMF och de sju ledande industrinationerna i‑G7 verkligen ska genomföra för att tackla den globala finanskrisen, efter en av de värsta börsveckor som världen någonsin upplevt.

Mängder av uppgifter har cirkulerat om vilka nya politiska åtgärder som kan bli verklighet – alltifrån vidgade bankgarantier till rykten om att alla större aktiebörser tillfälligt kommer att stängas tills världen enats om nya regler för den internationella finansmarknaden. Om helgens politiska resultat bedöms som otillräckligt av finansmarknaderna kan nya stormar dra fram över börserna när de öppnas igen.

Sent i fredags presenterade G7-ländernas finansministrar efter ett första möte helt kort principerna för en fempunktsplan där de lovar att vidta ”beslutsamma åtgärder och använda alla tänkbara redskap” mot krisen.

–Vi ska vidta alla nödvändiga steg för att tina upp kredit- och penningmarknaderna, lovade G7-länderna i sin ovanligt korta kommuniké.

USA, Japan, Tyskland och de andra G7-länderna lovar att skydda större banker och hindra dem från att gå omkull. De åtar sig också att se till att få i gång kreditflödena igen, att stödja banker som vill få in nytt kapital från både offentliga och privata investerare, att stärka skyddet för banksparare och att återuppliva de pressade marknaderna för bostadslån. Men den korta texten innehöll alltså inga konkreta detaljer.

Under gårdagen fortsatte G7-ländernas finansministrar och centralbankchefer sina överläggningar, inlett med ett tidigt och oväntat kort morgonmöte hos president George W Bush i Vita Huset.

Direkt efter det mötet förklarade Bush att alla var ense om att ”göra vad som krävs för att lösa krisen”, att ”alla åtgärder vi vidtar ska skydda våra skattebetalare”, och att G7-länderna vill samarbeta med andra länder.

– Vi är i detta tillsammans. Vi ska komma ut ur det tillsammans, sade Bush som inte presenterade några mer konkreta initiativ.

Samtidigt diskuterades krisen också intensivt av finanspolitiker från de 185 länder som deltar i det gemensamma årsmöte som Internationella valutafonden (IMF) och Världsbanken håller i Washington detta veckoslut.

Dessutom ska euroländerna hålla ett eget toppmöte i Paris idag, söndag.

Där väntas euroländerna diskutera den brittiska modellen att garantera lån mellan banker och gå in med statligt ägande i banker som behöver kapital för att få i gång de bottenfrusna kapitalströmmarna, uppger flera källor enligt TT.

Det andra stora beskedet sent i‑fredags var att USA:s finansminister Henry Paulson meddelade att Bushadministrationen nu bestämt sig för att köpa aktier i en rad amerikanska banker.

Det ska ske genom att använda en del av de 700 miljarder dollar som ingår i den kontroversiella räddningsplan som efter dramatiska turer godkändes av kongressen.

Det är ett politiskt steg av historiska dimensioner att styra statliga pengar till direkta aktieköp i‑amerikanska banker. Något liknande har inte inträffat sedan den stora depressionens tid på 1930-talet. Det innebär att amerikanska staten inte bara ska förvärva preferensaktier – som är bäst skyddade men inte ger någon rösträtt – utan uppenbarligen även vanliga aktier i ett stort antal banker i USA.

Diskussionerna om finanskrisen pågår inte bara mellan G7-länderna utan också i vidare kretsar. Bland annat var ett möte utlyst mellan G7 och de tunga utvecklingsländer som ingår i samtalsgruppen G20.

Där deltar nationer som Kina, Indien, Brasilien, Mexiko och Sydafrika.

I skuggan av alla krisöverläggningar ska IMF och Världsbanken detta veckoslut också diskutera klimatutmaningarna, fattigdomsbekämpningen, världshandeln och andra stora frågor som berör världsekonomin.