Starten för rymdfärjan Discovery, som ska ta besättningen till den internationella rymdstationen ISS, är planerad till den 24 augusti. Men tekniska problem kan förskjuta avfärden. Exempelvis är problemet med det isoleringsmaterial som föll av bränsletanken förra gången inte helt löst.
Även väderförhållanden vid starten är kinkigt.
52-årige Christer Fuglesang går just nu igenom checklistor och scheman. Den sista läkarundersökningen klarades av i går och efter helgen kliver han in i karantän för att förhindra förkylningar. Även om han har rutin från sin förra rymdfärd i december 2006 är Christer Fuglesang både förväntansfull och laddad inför det nya uppdraget.
– Men den här gången är jag inte lika otålig eftersom jag vet vad jag kan förvänta mig. På det viset känns det mer säkert. Jag vet vad jag behöver veta. Jag känner mig redo och det känns spännande, säger Christer Fuglesang till SvD.se.
Under hela sommaren har besättningen legat i hårdträning inför den 13 dagar långa rymdexpeditionen med benämningen STS-128. Besättningen har genomgått en rad fysiska tester, övat tyngdlöshet, simulerat rymdpromenader och tränat inför arbetsmoment som väntar på och utanför rymdstationen.
– Huvuduppdraget är att ta med sig forskningsmaterial och förnödenheter till rymdstationen som är fullt bemannad, nu med sex personer.
Under en av sammanlagt två rymdpromenader kommer Christer Fuglesang och hans kollegor att föra över en ny ammoniaktank från färjan till rymdstationen.
Besättningen består av sju astronauter.
Tipsa andra
Fuglesangs andra rymdfärd
- Fuglesang åter på jorden
- Nasa censurerade naken-fråga
- Fuglesang synlig för morgonpigga
- Första arbetsdagen i rymden inledd
- Fuglesang lyfte mot ISS
- En av tre kvarvarande rymdfärjor
- Rymdfärd skjuts upp igen
- Vädret stoppade Discovery
- Fuglesang kom inte iväg
- Tankningen påbörjad
- Nasas live-tv
- Åtta och en halv minut – sedan når Discovery omloppsbanan
- Vädret kan stoppa Fuglesang
- ”Det ska bli skitkul”
- ”Risken för katastrof är större än en på hundra”
- Fuglesang: ”Man kan känna sig lite ensam”
- Klartecken för Discoverys rymdfärd
- Fuglesang snart i rymden igen
- ”Jag gör två rymdpromenader”
- Fuglesang: ”Den här gången är jag inte lika otålig”
- Klickbar faktagrafik: Fuglesangs rymdfärd
- Start med liten marginal
- Vardagssysslor utan tyngd
- Skyddad promenad
- Christer Fuglesang berättar om sitt första rymdäventyr
- Rymdquiz
Utrikes | Mest lästa
- Nu eller aldrig för vårdreform
- 15 års fängelse för sex barnamord
- 25 000 dog av Dresden-bomber
- Varför krisar Nigeria?
- USA:s favorit ligger bra till
- Corgi-säker Jaguar säljes dyrt
- Sexfilm i bås fall för EU-domstolen
- Erdogan hotar deportera armenier
- Erkände terrorism mot dansk tidning
- Dykare överlevde krokodilattack









































