Grannarna har beskrivit mannen som höll sin dotter inspärrad i en källare i 24 år som ”vänlig, närmast oansenlig” eller ”driftig och energisk” eller ”kärleksfull morfar”. Men mannen som i lönndom skaffade sju barn med sin dotter var känd av polisen redan för över 40 år sedan.

Brittiska The Times skriver att den nu 73-årige Fritzl minst en gång har hamnat i rätten för sexualbrott och att han under 1960-talet satt några månader i fängelse. Han har också vid två tillfällen åtalats för mordbrand. Den åklagare som har hand om den pågående utredningen har begärt fram alla gamla rättsdokument.

Efter hand har det krupit fram nya uttalanden om den ”vänlige gamle herrn”. Medan grannarna inte tycks ha reagerat säger en av hans tidigare arbetsgivare att det det fanns något oroväckande med Fritzl.

- Visst, han gjorde sitt jobb, men det var alltid något kusligt över honom. Och alla visste att han suttit inne för sexbrott, citerar tidningen Die Welt.

Österrikiska tidningen Kurier nämner att det var allmänt känt att Fritzl gjorde återkommande långa semesterresor till Thailand. Ofta var han borta i tre veckor, vilket enligt tidningen skapar nya frågor om Fritzl haft medhjälpare eller inte. Polisen frågar sig vem som tog hand om den instängda dottern och de tre barnen under tiden.

I dag hålls häktningsfömot mannen som nu beskrivs som ett monster.