Presidenten sammankallade i söndags sitt säkerhetskabinett sedan terrorgruppen tillkännagivit att den kidnappade hjälparbetaren Michel Germaneau hade avrättats. Mordet förövades i sin tur som hämnd för att franska specialstyrkor deltagit i ett fritagningsförsök i Mali, där en rad misstänkta al-Qaidamedlemmar dödades, men där fritagningen av Germaneau misslyckades.
På måndagen bekräftade Sarkozy att Germaneau dödats.
- Jag fördömer denna barbariska handling, denna avskyvärda handling som tagit en oskyldig mans liv, sade han i ett tv-sänt tal.
- Kära landsmän, det här brottet mot Michel Germaneau ska inte förbli ostraffat.
Franska medborgare förbjuds nu att resa till Sahel-regionen, den del av västra Afrika som omfattas av Mauretanien, Mali, Niger och södra Algeriet, populär bland ryggsäcksresenärer.
- Vi kräver omedelbart av våra medborgare att de definitivt låter bli att resa i Sahel-regionen, sade Sarkozy.
Presidenten har nu beordrat sina försvars- och utrikesministrar att förbereda Frankrikes svar.
Han bekräftade också att franska soldater deltog i räden mot al-Qaidabasen i Mali.








