- Hamas har inte ändrat sin inställning - rörelsen erkänner fortfarande inte staten Israel och accepterar inte ett slutgiltigt fredsavtal, sade Amos Gilad, högt uppsatt inom försvarsdepartementet, till arméradion på tisdagen.
I måndags sade Jimmy Carter att Hamas sagt sig kunna godta en palestinsk stat på Västbanken och i Gaza om det blir ja i en folkomröstning. Carter hade haft samtal med bland andra Hamas exilledare Khalid Mishal i Syrien. Hamas har tidigare sagt att president Mahmud Abbas inte har någon rätt att på palestiniernas vägnar förhandla med Israel om fred.
Enligt Carter accepterar Hamas ”Israels rätt att leva som granne” och ”i fred”. Khalid Mishal själv sade dock senare på en egen presskonferens att Hamas inte kommer att erkänna Israel.
USA:s utrikesminister Condoleezza Rice kritiserade också Carters möte med Hamas. President Abbas och den palestinska myndigheten - inte Hamas - är den enda förhandlingsparten jämte Israel, betonade Rice.
Islamistiska Hamas vann det palestinska valet 2006. I somras grep Hamas makten över Gazaremsan, vilket fick Abbas att sparka den valda Hamasledda regeringen.









