Tre personer har dödats och fler än 100 har skadades i oroligheter i södra Egypten, uppger tjänstemän för AFP. Dödsfallen krävdes när omkring 3 000 demonstranter drabbade samman med säkerhetsstyrkor i guvernementet Nya dalen (al-Wadi al-Jadid) i sydvästra Egypten, 50 mil söder om Kairo, rapporterar säkerhetskällor enligt Reuters.

Guvernementet är till ytan Egyptens största, men samtidigt dess mest glesbefolkade med bara knappt 200 000 invånare. Exakt var oroligheterna ägde rum har inte uppgivits.

På Befrielsetorget i Kairo har återigen tusentals demonstranter vaknat eller anslutit sig, efter gårdagens demonstrationer som var bland de kraftigaste hittills. 35-årige advokaten Essam Magdi har sovit under en stridsvagn - för att hindra den från att köra iväg - sedan den 28 januari.

- De vill trycka oss djupare in på torget. De vill flytta oss - så därför sover vi här. Vi älskar soldaterna och litar på dem, men vi litar inte på deras befälhavare, sade Magdi.

Via högtalare manas demonstranterna att hålla ut. Armén, som beordrades dit efter upploppen runtom i landet den 28 januari, har hittills inte försökt att skingra dem.

- Vi höll tyst i alla dessa år, men nu har ni talat! Det är inspirerande, det är en pånyttfödelse, säger en man i 60-årsålden till folket på torget.

Hundratals egyptiska demonstranter försökte i dag försätta parlamentet i blockad genom att hindra parlamentariker från att komma in i husen. Parlamentsbyggnaderna skyddades av soldater med pansarfordon, men de regimkritiska protesterna hölls fredliga i form av en sittdemonstration.

Parlamentet domineras av president Hosni Mubaraks parti NDP och demonstranter ser parlamentet som del av Mubaraks enväldiga styre.

USA kräver igen att Egypten omedelbart avskaffar undantagslagarna. Men nye vicepresidenten Omar Suleiman varnar för att det skulle kunna leda till kaos.

- Den andra, alternativa vägen, skulle vara en kupp, och vi vill undvika det, säger Suleiman som också gör klart att regimen inte har för avsikt att ge upp.

Suleiman, tidigare chef för Egyptens säkerhetstjänst, varnar även för ”civil olydnad”. Han menade att uppmaningarna till sådan är ”extremt farligt för samhället”.

- Vi tolererar det absolut inte.

Vad Suleiman avser med civil olydnad preciserades inte.