WASHINGTON D.C. Rock the Vote har undersökt valdeltagandet bland unga förstagångsväljare i distrikt som innehåller många studenter. De rappporterar om att siffrorna för 18- till 29-åringar från 2004 redan har överträffats i flera områden i Virginia, Pennsylvania, Indiana and Michigan. Vid Penn State University stod mer än tusen studenter i kö för att rösta vid lunchtid på tisdagen, vilket då beräknades ta flera timmar. På vallokalerna i anslutning till Virginia Tech väntade fortfarande runt 750 studenter på att få rösta vid femtiden på eftermiddagen.
– Tyvärr innebär det höga deltagandet också problem, eftersom vårt valsystem ofta inte fungerar så bra, säger Heather Smith.
För att få rösta måste man registrera sig i förväg och reglerna skiljer sig mellan olika delstater. Organisationen har fått tusentals rapporter om studenter som haft svårt att få lägga sin röst på valdagen, eftersom de fått veta att de inte lyckats registrera sig på rätt sätt, eller vars namn har visat sig vara en aning felstavade namn i röstlängderna.
Liksom mot flera andra väljargrupper riktas också avskräckande metoder mot unga, för att hindra dem från att rösta.
– Vi har fått höra om en hel del riktigt fula saker under dagen, säger Barbara Arnwine till SvD. Hon representerar ElectionProtection; en organisation som sänt ut tiotusentals valobservatörer över hela landet.
Som exempel nämner hon att många studenter i Texas, Montana och Virginia har mottagit anonyma sms som meddelade att bara republikaner kunde rösta på tisdagen och att demokrater skulle vänta till onsdagen med att rösta, med tanke på det höga valdeltagandet.
På onsdagen går det dock inte att rösta någonstans. På George Mason University i Virginia fick alla studenter ett email från rektor som sade samma sak, efter att universitetets server hade hackats. Liknande felaktiga uppmaningar har också postats på Facebook Walls, enligt Barbara Arnwine.
–Vi ser sådant här i varje val, men vi är lite förvånade över hur sofistikerat det har blivit nu, när de utnyttjar det höga valdeltagandet för att göra det mer trovärdigt.
Decker Ngongang från ungdomsrörelsen GenerationEngage har ännu inga siffror på valdeltagandet från sina medlemmar, men han har också indikationer på ett högt deltagande.
– Det är redan superbowl-stämning här, mailar han till SvD:s reporter från sin valvaka i Raleigh, North Carolina.
– Min kompis Anthony gick upp fem i morse, packade solstol och matsäck och var beredd på att vänta hur länge som helst för att få rösta. Det är långa köer överallt, men ingen jag känner tänker ge upp för en sådan sak.
USA-valet
Läs mer om valet i USA:
- 5 nov 2008 Emanuel kan bli stabschef
- 5 nov 2008 Obama tvingas till kärva beslut
- 5 nov 2008 Obama hyllas på Facebook
- 5 nov 2008 106-åring stal showen
- 5 nov 2008 Den amerikanska drömmen: Obamas historia
- 5 nov 2008 Segerjubel i Chicago
- 5 nov 2008 McCain erkänner sig besegrad
- 5 nov 2008 ”Barack betyder välsignelse på arabiska”
- 5 nov 2008 Allmän helgdag i Kenya
- 6 nov 2008 Svenska politiker lär av Obama
- 5 nov 2008 Högt valdeltagande av unga
- 5 nov 2008 Vad händer nu?
- 5 nov 2008 Chicago dansar och ler
- 5 nov 2008 Högsta valdeltagandet på 100 år?
- 5 nov 2008 Fler förstagångsväljare till urnorna
- 4 nov 2008 Demokrater i Stockholm på fest
- 4 nov 2008 Bush tyst på valdagen
- 4 nov 2008 Obama utklassade McCain – i Danderyd
- 4 nov 2008 Obamas mormor hann rösta
- 4 nov 2008 Här röstar amerikanerna
- 3 nov 2008 ”Objektivitet är en illusion”
- 4 nov 2008 Historiskt USA-val inlett
- 4 nov 2008 Idag är det väljarnas tur
- 4 nov 2008 Miljarderna rullar i tidernas tätaste val
- 3 nov 2008 Svenska medier opartiska
- På plats | Martin Gelin och Karin Henriksson
- 4 nov 2008 USA:s valsystem bygger på en kompromiss
- 5 nov 2008 Världen valvakar
- 4 nov 2008 Vinsten – yes he could
- 5 nov 2008 Fem stora utmaningar för Obama
- 5 nov 2008 ”Han representerar en förändring”
- 5 nov 2008 Världens ledare gratulerar Obama
- 5 nov 2008 Mästare i klassisk retorik
- 5 nov 2008 Japanska Obama firade sin namne
- 5 nov 2008 Många ville döpa sonen till Obama
- 6 nov 2008 Valet blev en historisk kursändring








