De är de främsta sociala nätverken som har kallats upp till inrikesminister Theresa Mays departement för att diskutera upploppen som skakade Storbritannien för drygt två veckor sedan, rapporterar BBC.

Hittills har bara Facebook tackat ja, men representanter för Blackberry har också antytt att man har för avsikt att dyka upp. Twitter har än så länge inte velat svara om man kommer att delta.

– Vi ser fram emot att träffa inrikesministern för att få förklara vilka åtgärder vi har vidtagit för att se till att Facebook är en säker och positiv plattform för alla som bor i Storbritannien, säger Facebook i ett uttalande.

Under en extrainsatt parlamentsdebatt i det brittiska underhuset mitt under upploppen avslöjade Cameron att regeringen undersökte möjligheterna att stänga av personer som sprider budskap om plundring med hjälp av sociala medier. Exakt hur detta skulle gå till har dock inte preciserats.

– Alla som har sett de skrämmande bilderna från kravallerna slås av hur de har organiserats via sociala medier. Fri media kan användas för bra saker, men även för till dåligheter, sa Cameron då till The Guardian.

Uttalandet fick skarp kritik från allt från medborgarrättsorganisationer och experter till Sveriges utrikesminister Carl Bildt som twittrade ”jag är rädd att Cameron har missförstått det här med frihet på internet. Applåder från Peking är knappast smickrande.”

Men spåren som lämnade i sociala medier har också en annan sida – enligt Londonpolisen kunde man avvärja attacker på OS-området samt turistkvarteren kring Oxford Street med hjälp av just information på Twitter.