Full splittring råder nu inom EU i frågan om mat från klonade djur. På torsdagen levererade The European group on ethics in science and new technologies, EGE, en rapport där man underkänner slutsatser i den rapport som EU:s livsmedelsmyndighet EFSA nyligen presenterade.
Medan EFSA:s experter, liksom svenska livsmedelsverket, ansåg att det inte finns några bevisade risker med att äta mjölk och kött från klonade djur och deras avkomma, menar EGE att säkerheten måste garanteras redan innan produkter släpps ut på marknaden. Dessutom behövs mer forskning om effekten av att konsumera mjölk och kött från klonernas avkommor.
Sammantaget menar EGE, som leds av Lunda-professorn Göran Hermerén, att det idag inte är etiskt försvarbart att använda kloningstekniken. Om det skulle ske i framtiden måste djurens rättigheter garanteras i enlighet med internationella fördrag.
EGE uttalar sig i så fall också principiellt för märkning, men påpekar att man inser att det finns betydande praktiska problem med att märka och kontrollera inte minst mat som gjorts med hjälp av klonernas avkomma.
Gruppen pekar också på svårigheterna med att ensidigt begränsa importen av klonade produkter som är godkända i andra länder utan att detta strider mot internationella handelavtal. Men man rekommenderar ändå EU-kommissionen att vidta åtgärder som värnar EU-konsumenternas rättigheter.



































