EU:s 27 miljöministrar träffades i Bryssel på måndagen för att ta nya tag efter de misslyckade klimatförhandlingarna i Köpenhamn i december. Nu gäller det att få motspänstiga länder som Kina och Indien förhandlingsvilliga. Miljöminister Andreas Carlgren och hans kollegor tror att ett sätt att nå fram är att bygga vidare på Kyotoprotokollet, där det finns bindande åtaganden för i-länderna men inte för u-länderna.

I ett Kyoto II måste dock länder som Kina och Indien också göra åtaganden, anser EU. Och USA måste vara med.

- EU har inget problem att fortsätta med Kyoto, men om inte andra länder gör det i tillräcklig grad då har vi i alla fall inte löst klimatproblemen, säger Carlgren.

- Vi hade också varit beredda att sluta en överenskommelse om en ytterligare Kyotoperiod i Köpenhamn. Det absurda där var ju att förhandlingarna aldrig kom så långt att EU på allvar testades i den frågan.

Redan i nästa vecka kan EU:s stats- och regeringschefer ställa sig bakom linjen och i maj kan EU presentera sin ståndpunkt på ett klimatmöte i Bonn som ska bereda marken för förhandlingarna i Mexiko senare i år.